Neuvěřitelných 170 centimetrů měří největší stopa dinosaura na světě, patřila sauropodovi. Tým paleontologů Queenslandské univerzity a Univerzity Jamese Cooka ji nalezl na severozápadním pobřeží Austrálie. A společně s ní stopy dalších 20 druhů dinosaurů. Některé z nich jsou až 140 milionů let staré!

Naleziště málem nechtěně zničila vláda

Všechny otisky, tedy i zmíněná největší stopa, byly objeveny na 25kilometrovém pobřežním pásu mysu James Price Point (mapa), a to za odlivu. Steve Salisbury z Queenslandské univerzity prohlásil, že se jedná o nejpestřejší soubor dinosauřích stop na celé planetě. „Jde o velmi důležité naleziště, je to stopa neptačích dinosaurů na západě kontinentu a jediný zdroj toho, co víme o dinosauří fauně v první polovině spodní křídy, tedy před zhruba 146 až 73 miliony let,“ řekl.

Paradoxem je, že původně bývalému „Jurskému parku“ v Austrálii hrozil zánik, jelikož si tuto oblast v roce 2008 vyhlédla vláda jako místo vhodné ke zpracování plynu. Díky výzkumu, který se uskutečnil v letech 2011 až 2016, však bylo místo před jeho zahájením vyhlášeno národním dědictvím. Dinosauří stopy figurují i v domorodém „písňovém cyklu“, díky němuž se z generace na generaci předávají příběhy, rituály, pravidla a zákony. Tým strávil na James Price Pointu přibližně 400 hodin a výsledkem byl nález 21 typů otisků, které zastupují čtyři hlavní skupiny dinosaurů.

největší stopa na pobřeží Austrálie

Největší stopa pokořila loňský nález v Gobi

„Nalezli jsme pět typů stop dravých dinosaurů, nejméně šest typů otisků býložravých sauropodů s dlouhým krkem, čtyři typy stop býložravých dvounohých ornitopodů a šest typů stop takzvaných obrněných dinosaurů. Tyto stopy jsou ještě starší než většina dinosauřích fosilií nalezených na východním pobřeží Austrálie, které jsou zhruba 90 až 115 milionů let staré,“ upřesnil Salisbury.

největší stopa dinosaura na světě

Zajímavostí je, že 1,7 metru dlouhý otisk nohy sauropoda se aktuálně pyšní označením Největší stopa dinosaura na světě. Doposud největší stopa (pravděpodobně titanosaura) byla objevena loni v poušti Gobi v Mongolsku. Na délku měří 106 centimetrů, na šířku 77 cm. Její stáří vědci odhadli na 70 milionů let.