Veliko Tarnovo (do roku 1965 pouze Tarnovo) bylo ve zlaté éře bulharského carství hlavním městem a zůstalo jím až do roku 1393, kdy bylo po tříměsíčním obléhání dobyto a vypleněno Turky. Ruiny carského paláce, starého patriarchálního chrámu a znovu vybudovaná pevnost Tsarevets na stejnojmenném kopci (česky Carevec) jsou němými svědky slávy této kdysi jedné z nejmocnějších říší světa.

Město leží přibližně 40 kilometrů severně od pohoří Stara Planina na čtyřech kopcích, Světa gora, Trapezica, Orlov vrch a Tsarevets neboli Carevec (mapa), ty od sebe vzájemně oddělují meandry řeky Jantra.

pevnost Tsarevets neboli Carevec ve městě Veliko Tarnovo

Původní stavba měla neuvěřitelně silné zdi

Dnes je Veliko Tarnovo uznávaným živým symbolem bulharské státnosti, navíc jde o jedno z nejhezčích měst v zemi. Proto sem míří hodně turistů, i když leží daleko od proslulých pláží, ve vnitrozemí. Strmé svahy, místy dosahující až dvousetmetrové výšky, ohromí monumentálností, ovšem ani střední část s malými domy, terasovitě těsně nakupenými vedle sebe na svazích, nepostrádá půvab.

Historie města sahá až do pradávných dob, ale svůj význam nalezlo Veliko Tarnovo poté, co se v roce 1185 dva bratři bojaři, Petr a Asen, rozhodli osvobodit zemi od byzantské nadvlády. Petr se stal carem a zřejmě on začal na obranu před nepřáteli stavět pevnost Tsarevets. Síla hradeb a zdí byla úctyhodná, měřily až 12 metrů a tlusté byly 10 metrů.

pevnost Tsarevets neboli Carevec ve městě Veliko Tarnovo

Dovnitř vedly tři vchody, hlavní je v nejvýchodnější části kopce, další pak na severu a jihu. I díky dobře zvolené architektonické strategii ji Turci navzdory své převaze dobývali tak dlouho. Ačkoliv měla pevnost Tsarevets obranný účel, bylo myšleno rovněž na reprezentativní účely a pohodlí vládců. Uvnitř se nacházel trůnní sál, kostel a nákladně zařízené královské komnaty.

Tsarevets

Rekonstrukce se krapet protáhla

Turci poté, co po lítém boji přece jen vyhráli, naštvaně celý komplex Tsarevets vypálili, takže z původní stavby moc nezbylo, jen na severní straně leží zbytky kláštera z třináctého století. Podél východních stěn se dochovaly zbytky dalšího, ještě o tisíc let staršího, dva kostely a také pozůstatky obrovského trůnu (cca 30 m x  10 m) s římskými sloupy. Ty byly pravděpodobně přenesené z nedaleké Nikopole.

Je tu i stále využívaný moderní zvon. Pravoslavná katedrála svatého Nanebevzetí Božího byla sice zničena, ale už delší dobu znovu stojí. V roce 1930 se totiž rozhodlo o obnově pevnosti Tsarevets a její rekonstrukci do co možná nejvěrohodnějšího stavu, avšak práce byly zahájeny až v roce 1978 a dokončeny o tři léta později.

Tsarevets neboli Carevec

Veliko Tarnovo nabízí nejen Tsarevets

Staronová podoba byla předána veřejnosti v roce 1981, u příležitosti 1300. výročí založení bulharského státu. Ještě předtím, s ohledem na tradice, se tady odehrály další slavnostní chvíle. Ne už v pevnosti, ale ve městě. Po konci rusko-turecké války zde byla v dubnu roku 1879 přijata první ústava a v říjnu 1908 tu byla vyhlášena úplná nezávislost Bulharska na Istanbulu.

I když, jak bylo řečeno, neleží Veliko Tarnovo u moře, vyplatí se zcela určitě udělat si k němu jednodenní výlet. Je to sem například z Varny jen něco málo přes 200 kilometrů. Turci sice zničili hodně, ale nechali stát více než 400 domů a také osmnáct kostelů, je zde zmíněná pevnost Tsarevets, navíc si město, respektive jeho centrum, stále zachovává svůj historický šmrnc…

město Veliko Tarnovo