Karibská oblast se nejen v zimní sezóně stává turistickým rájem a většina známých destinací je kapacitně vytížená. Přesto se najdou místa, kde lze prožít dovolenou v klidu. Jedním z nich jsou Britské panenské ostrovy, tedy zámořské území Spojeného království. Je jich kolem padesátky, jsou součástí velkého souostroví Panenské ostrovy. V Evropě jsou de facto neznámé, většinu zahraničních návštěvníků totiž tvoří Američané.

Možná je láká skutečnost, že je zde úředním jazykem angličtina. Spíš je ale přitahují písčité pláže, barevné korálové útesy, příjemné podnebí, průzračné moře i možnost výběru vodních sportů. Častým cílem je ostrov Tortola, pojmenovaný podle hrdliček, kde je rovněž hlavní město Road Town. Jsou i tací turisté, a není jich málo, co si půjčí loď. A následně se vydají objevovat další – i téměř liduprázdné – ostrovy.

Mezi Britské panenské ostrovy patří i Tortola.

Pařmeni tráví noci v zátoce

Na některých je pouze plážový bar sloužící k občerstvení, jinak nic. Žádné hotely ani penziony, jen moře a krásná příroda, takže tu lze prožít celý den v nerušeném soukromí. Naopak ti, co vyhledávají zábavu a rušný noční život, se vydají do zátoky Cane Garden Bay (mapa). V ní se od večera až do rána odehrává přímo na pláži velký „mejdan“. Je tu spousta stánků prodávajících proslavený karibský rum, samotný nebo v oblíbených koktejlech. Nechybějí skládací taneční parkety, které se rozloží a ráno složí, prostě to tu žije.

zátoka Cane Garden Bay

Koho omrzí mejdany a opalování, může se vydat na Mount Sage (523 m), nejvyšší vrchol ostrova. Obklopuje ho unikátní národní park, založený v roce 1964 na ochranu deštného pralesa. Lépe řečeno jeho zbytků, původně totiž pokrýval celé území. Parkem vede naučná stezka Rainforest Trail. Na ní lze spatřit nevšední rostliny, jako je xanthosoma s listy podobajícími se sloním uším. Mimo hlavní cestu, plnou kapradin, fíkusů i mnoha exotických květin a rostlin, tu vede ještě Mahogany Forest Trail, lemovaná mahagony a cypřiši.

ostrov Virgin Gorda

Většina mužů ocení návštěvu palírny

Na ostrově Virgin Gorda je pastvou pro oči přírodní komplex obrovských žulových kamenů The Baths, které jsou jakousi romantickou kulisou pro jezírka se slanou vodou, jako stvořená pro šnorchlování. Tam se vydávají i příznivci momentálně populárního boulderingu, lezení po menších skalních blocích, kde místo jistícího lana je dole člověk, který má za úkol zmírnit případný pád. Vzhledem k tomu, že balvany a další útvary, po nichž se leze, jsou vysoké jen pár metrů, k vážnějším zraněním prakticky nedochází, obvykle je následkem vymknutá noha či odřeniny.

The Baths na ostrově Virgin Gorda

I navzdory své miniaturní rozloze nabízejí Britské panenské ostrovy dost zajímavostí, jež stojí za návštěvu, např. Lidové muzeum či palírnu rumu Callwood Rum Distillery, která připomíná spíše technickou památku. Jsou tu i pevnosti (Fort Recovery, Fort George), nevšedním zážitkem je návštěva vězení Dungeon, botanické zahrady či rozvalin bývalých mlýnů na cukrovou třtinu. A když už jsme u historie – jako v případě většiny míst v této oblasti byl prvním Evropanem, který zde přistál, Kryštof Kolumbus, a to v roce 1493. Dal ostrovům také název, pak je obsadili Angličané, ale západní část také Dánové.

Lidové muzeum

Britské panenské ostrovy nadchnou i gurmány

Pokud jde o ubytování, není nouze o luxusní letoviska nabízející různé kulinářské speciality, proslulá je anegadská langusta z ostrůvku, který leží stranou, avšak letadlem to trvá asi 10 minut. Movitější dovolenkáři si oblíbili malý, ale zato velmi pohodový Peter Island.

Britské panenské ostrovy mají výhodu stálého počasí po celý rok, nejnižší teplota vzduchu i vody je 27 stupňů. České cestovky sem zájezdy moc nepořádají, a když, tak hodně drahé. Obvykle stojí přes 100 000 korun. Let na malé letiště v metropoli zabere přibližně 9 až 10 hodin, další možností je trajekt z ostrova Antigua nebo ze San Juanu v Portoriku.

Britské panenské ostrovy