Chystáte se v létě autem do Chorvatska, Rumunska nebo Bulharska? Pak se máte na co těšit! Počínaje pátkem 7. dubna 2017 začnou Slovinsko a Maďarsko na hranicích se zeměmi, které nejsou členy schengenského prostoru, provádět na vstupu i výstupu důkladné hraniční kontroly. Jinými slovy – nezapomeňte si na cestu přibalit knížku, několik časopisů a filmová DVD, ať se v koloně nenudíte!

Na průjezd Srbskem stačí platná občanka

Chorvatsko jako členská země EU není členem schengenského systému volného pohybu osob, neboť spolu s Kyprem, Rumunskem a Bulharskem nesplňuje některá požadovaná kritéria. „Na hraničních přechodech s neschengenskými zeměmi budou důsledně kontrolováni všichni, včetně občanů EU, a to na vstupu i výstupu. Dle dostupných informací nebude přistoupeno ke zjednodušení kontrol ani v době svátků či turistické sezóny,” upozornilo ministerstvo zahraničí.

Hraniční kontroly se týkají hlavně všech Čechů, kteří vyrazí autem do Chorvatska. Do určité míry se jim vyhnou v případě, když tam pojedou přes Srbsko. Pro země západního Balkánu totiž od 19. prosince 2009 platí – co se zemí Schengenské dohody týče – bezvízový režim. Jedná se o občany Bývalé jugoslávské republiky Makedonie, Černé Hory a Srbska, kteří jsou držiteli biometrických pasů (u krátkodobých pobytů v EU). Stejná pravidla platí od 15. prosince 2010 také pro občany Albánie a Bosny a Hercegoviny. A co je podstatné – na území Srbska je občanům ČR umožněn vstup a pobyt do 90 dnů bez víza pouze s platným cestovním dokladem, stačí občanský průkaz.

dovolená v Chorvatsku

Zlepší hraniční kontroly bezpečnostní situaci?

Jak uvedlo ministerstvo, hraniční kontroly budou uplatňovány systematicky a bez výjimek. Konkrétně se budou týkat především přejezdů mezi Maďarskem a Rumunskem, Maďarskem a Chorvatskem a mezi Slovinskem a Chorvatskem. Lidé s pasy unijních zemí dosud nebyli při vstupu či odjezdu ze Schengenu nijak kontrolováni. Nově mají být systematicky prověřovány veškeré doklady, a to jak při odjezdu, tak u příjezdu do unijního prostoru bez vnitřních hranic. Pasy mají být porovnávány s databází schengenského informačního systému (SIS) a s databází odcizených cestovních dokladů Interpolu. Kontroly se budou týkat všech osob, včetně těch, jež využívají právo na volný pohyb. Tedy občanů EU a jejich rodinných příslušníků, kteří nejsou občany Unie.

Pokud by však systematické hraniční kontroly všech cestujících například v přístavech či na hraničních přechodech výrazně ohrožovaly plynulost dopravy, budou moci země provádět jenom cílené kontroly, kdy jsou prověřováni pouze vybraní pasažéři. Podmínkou je, že tento postup nesmí ohrozit bezpečnost, veřejné zdraví ani mezinárodní vztahy členských zemí.

Tip na závěr

Jestliže netrpíte panickým strachem z létání, zapomeňte na stereotyp i hraniční kontroly a úmornou cestu do Chorvatska (nebo do Bulharska či Rumunska) autem vyměňte za výhodný letecký zájezd – třeba i do jiné země. Přinášíme vám aktuální nabídku nejvýhodnějších zájezdů do celého světa od většiny předních českých cestovních kanceláří. Najdete ji ZDE.