Jezero Bogoria o rozloze přes třicet kilometrů čtverečních, kterému se přezdívá jezero plameňáků, je součástí riftového údolí, jež se táhne západní částí Keni, a spadá pod správu národní přírodní rezervace Lake Bogoria.

Ptáci si zde pochutnávají na řasách

Proč jezero plameňáků? Protože těch tu žije podle některých odhadů až ke dvěma milionům. Tísní se jeden vedle druhého a jejich těla tvoří na jezeře rozsáhlé plochy v odstínech růžové barvy. Vypadají jako živý, vlnící se koberec.

Bogoria je vulkanicky aktivní mělké sodné jezero, které figuruje i na seznamu přírodních památek UNESCO. Jeho maximální hloubka se pohybuje kolem devíti metrů. Plameňáci si ho vybrali za své útočiště z jednoduchého důvodu. Podobně jako ostatní solná jezera v Keni nemá žádný odtok, tedy intenzivní odpařování vody vede k vysoké koncentraci soli a minerálů ve vodě. Jezero Bogoria (mapa) má díky tomu ideální podmínky pro růst zelených řas a právě ty jsou hlavním zdrojem potravy plameňáků.

jezero Bogoria

Bogoria má úchvatné okolí

Mimo plameňáků jsou obrovským lákadlem v blízkosti jezera Bogoria i stovky dalších druhů ptactva. Obdivovat tu ovšem můžete i želvy, zebry, gazely nebo stáda buvolů. Východní pobřeží jezera lemují příkré srázy pohoří Siracho Escarpment a severovýchodně se nachází okraj pohoří Aberdare. Směrem na jih od jezera Bogoria je spíše izolovaná zalesněná část. Zato západní břeh je pro změnu poset zhruba dvěma stovkami horkých pramenů a gejzírů, které tryskají do výšky i několika metrů.

jezero Bogoria