Stejně jako mají Italové těstoviny a Francouzi zase bagety, tak Makedoncům nikdo nevezme jejich Stanušinu. To je proslulá odrůda červeného vína, kterou nenajdete nikde jinde než právě v Makedonii.

Stanušina znamená v překladu Makedonská dívka. Jde o starou autochtonní (původní, nešlechtěnou) odrůdu vína, jež opravdu neroste v žádném jiném koutě světa. Je to „poklad“ Tikvešského regionu, který se nachází v údolí řeky Vardar. Tikveš (mapa) patří k nejsušším oblastem Makedonie, což dokládá i jedna stará dochovaná legenda. Ta praví, že tam kdysi bývalo více vína než vody.

Je Stanušina skvělá i díky svěcené vodě?

Ve starověku místní lidé toto víno považovali za dar bohů a bujaře ho oslavovali na tzv. Dionýsových dnech, které se pořádaly na počest boha vína Dionýsa. V současné době ale zdejší pěstitelé uznávají jako svého patrona svatého Tryfuna, jehož svátek si každoročně připomínají 14. února. V tento den vyrážejí hned za úsvitu do kostela a nabírají si tam svěcenou vodu. Tou pak kropí vinice, aby si zajistili dobrou úrodu, a kromě toho provádějí i rituální prořízku vinné révy.

Jestliže se v budoucnu vypravíte do Makedonie, určitě nezapomeňte víno Stanušina (nebo také Stanushina) ochutnat. Nejlépe v nějaké vyhlášené vinárně, ať máte hezké vzpomínky na jedinečný zážitek. Seženete ho samozřejmě i v obchodech…

víno Stanušina