Havaj Asie – tuto přezdívku získal ostrov Chaj-nan (Hainan) hlavně díky běloskvoucím písčitým plážím. A také tyrkysovému moři a čistému vzduchu, který je dnes v Číně velkou vzácností. Leží v Jihočínském moři, od pevniny ho odděluje dvacetikilometrový průliv. Díky obtížné dostupnosti byl dlouho opomíjen, za dob císařské Číny sloužil jako místo pro vyhnance.

Situace se změnila až v roce 1988, kdy byl vyhlášen jednou z tzv. zvláštních ekonomických zón. Jako první ho objevili místní. Jezdí sem hlavně v zimě, kdy je v ostatních částech země chladno.

město San-ja na ostrově Chaj-nan

Zdejší pláže často zejí prázdnotou

Na nejjižnějším cípu ostrova Chaj-nan se nachází hlavní turistické centrum, město San-ja, se 7 km dlouhou pláží Yalong Wan a mnohými atrakcemi. Oblíbeným cílem je také Opičí ostrov, kam jezdí výletní lodě. Žije na něm kolem tisícovky těchto zvířat. Kdo se sem nechce „plavit“, může využít visutou lanovku, jež překlenuje mořskou úžinu. Populární, hlavně mezi dámami, je návštěva perlové farmy.

Makak rhesus na Opičím ostrově

Důležitým faktorem pro rozvoj ostrova Chaj-nan (mapa) je fakt, že je zde více než 300 dnů v roce slunečno. Místní úřady proto mají velkolepé plány v podobě stavby koncertní síně na moři či muzea. Cílem je přivábit ještě více zahraniční klientelu, která se zde zatím ještě tolik neobjevila. I proto jsou ve všední dny všechny ty nádherné pláže téměř prázdné.

pláž na jihu ostrova Chaj-nan

Na ostrově Chaj-nan nudistům odzvonilo

Další tahák spočívá v tom, že ostrov Chaj-nan je vyhlášeným centrem tradiční čínské medicíny. Působí zde nejlepší odborníci na přírodní léčbu a nejde zdaleka jen o akupunkturu či akupresuru. Roste tady 137 druhů léčivých rostlin a bylin, některé endemické, využívají se k léčbě nebo zmírnění zhoubných rakovinných onemocnění. Jsou tu i termální prameny, vyhlášené jsou Guantan. Mají teplotu vody 70 až 90 °C, musí se ochlazovat. Lépe jsou na tom Xinglong s přijatelnými 45 až 65 °C, leží v malebném údolí mezi kokosovými háji a plantážemi, kde se pěstuje čaj a káva.

108 metrů vysoká buddhistická socha u města San-ja

Místní úřady dlouho řešily, jak se postavit k nudistům, nakonec se po vzoru četníků ze Saint Tropez rozhodly pro tvrdou represi, aby stále četnější naháči neodlákali normální turisty. Kdo bude přistižen, nebude mu sice ustřižen, ale bude čelit hrozbě zadržení, následné morální „převýchově“ v trvání až 10 dnů, kterou si navíc tvrdě zaplatí.

dřevěný pavilon na pláži ostrůvku Wuzhizhou

Nahlédnete do soukromí původních obyvatel

Pokud jde o vybavení letovisek, nelze jim nic vytknout, k dispozici je téměř vše – od potápění přes windsurfing, vodní skútry či lyže až po golf a mnoho dalších vyhledávaných atrakcí. Místní restaurace nabízejí svou typickou a vynikající kuchyni, převažují umně upravené mořské plody, čerstvé ryby, ale i (hlavně bílé) maso či omamné tropické ovoce.

Červený dům na jihu ostrova Chaj-nan

Veškeré výdobytky civilizace se odehrávají takřka výhradně na pobřeží a jeho blízkém okolí, do středu ostrova Chaj-nan zatím úmyslně nedorazily, což je důvod k jeho návštěvě. Jedním z častých cílů převážně krátkých výletů jsou vesnice původních obyvatel, etnických skupin Li a Miao, které žijí podle svých tradic a zvyků.

Yalong Bay na jihu ostrova Chaj-nan