Blíží se letní sezóna a někteří z nás teprve přemýšlejí o tom, kam se letos vydají na dovolenou, zatímco jiní už mají buď úplně, anebo téměř jasno. Ať již spadáte do jakékoliv z vyjmenovaných skupin, třeba vás – k budoucím cestám do zahraničí – inspiruje následující rozhovor s herečkou Ivanou Jirešovou, kterou nejspíš znáte z televizních seriálů Ordinace v růžové zahradě, Kriminálka Anděl, Vinaři a Policie Modrava, anebo také z pěvecké reality show Tvoje tvář má známý hlas…

Kdy jste se poprvé vydala do zahraničí a kam?

Úplně poprvé jsem sama jela asi v 16 letech do Amsterdamu (klasický zájezd autobusem), protože jsem se „zamilovala“ do Rembrandta a knihy o něm. Splnila jsem si sen a podívala se do jeho domu… Západní svět a všechno kolem jsem vnímala velmi intenzivně. Cítila jsem se neuvěřitelně „free“! No a v uličkách, kde na mě vykukovaly prostitutky z výloh a naháněli mě dealeři, to už tak jásavé nebylo… (smích)

Dá se říct, že se cestování do ciziny řadí mezi vaše koníčky?

Samozřejmě. Jsem komunistické dítě, takže jsme s rodiči cestovali střídmě do Maďarska, Bulharska, Polska… Miluji cestování a přála bych si cestovat víc.

Dáváte přednost klasické dovolené u moře, anebo raději poznávacím zájezdům, kde je většinou na koupání minimum času a možností?

Záleží na tom, s kým jedu a jak jsem na tom zrovna s energií. Na konci sezóny většinou potřebuji klasické povalování, vůbec mi to nevadí… Naopak mám konečně čas a sílu si číst. Přes den buď plavu, nebo běhám, takže vlastně kromě slunce, moře a pár kousků ovoce nic nepotřebuji. Nevyhýbám se ale ani aktivní dovolené, ta mě také moc baví… V tomto případě preferuji raději hory!

Kam jste se stihla podívat za poslední dva až tři roky a jak se vám tam líbilo?

Do Maroka, Amazonie, Lisabonu, Egypta, ten zbožňuji kvůli Rudému moři… Do všech míst bych se moc ráda vrátila! Do Maroka proto, že se tam úžasně skáče do vln a zajímají mě i hory v něm! Do Amazonie kvůli čisté silné energii v pralese, do Lisabonu, jelikož je to překrásné historické město s neuvěřitelnou atmosférou a nestihla jsem si projít hrad. No a v Egyptě už jsem byla mockrát, ale plavat s delfíny uprostřed moře pro mě bude lákavé, dokud budu schopná rychle plavat. (smích)

Ivana Jirešová

O Srí Lance a Kanadě zatím jenom sní

Kde jste byla dosud nejdál?

Nevím, jak to počítat: buď ve zmiňované Amazonii, anebo na nějakém vrcholku v Himaláji v Malém Tibetu.

Máte nějaký nesplněný cestovatelský sen?

Těch mám spoustu! (smích) Řadí se mezi ně Izrael, Srí Lanka, Vietnam, Mexiko, Tanzanie, Bhútán, Kanada, Nový Zéland… Mohla bych popsat celou stránku!

Vzpomenete si na zajímavý, případně vtipný zážitek z cest?

Tak teď mě napadá jen taková „blbost“. Když bylo mojí dceři Sofii asi šest měsíců, vzala jsem ji s rodiči do Řecka. Byla jsem už celkově vyčerpaná a ráno, když všichni ještě spali, jsem si chodila pro baklavový suk. V den příjezdu jsem si nezapamatovala pozdrav dobrého dne a místo „calimera“ jsem všechny místní zvesela zdravila „pinocchio“…

Vozíte si z každé dovolené či výletu do zahraničí suvenýr?

To je samozřejmé! Z evropských měst si většinou vozím tužky nebo zápisníky z muzeí a z méně civilizovaných míst to, co je tam nejzajímavější…

S Eliškou Bučkovou v Amazonii

Lyžujete?

Moc ráda sjezduji, mám svůj super styl „freestyler“! Samozřejmě – technicky jsem mimo, jsem samouk.

Jezdíte za sněhem i do ciziny?

Vzhledem k tomu, že nejčastěji jezdíme s přáteli a dětmi, volíme bližší variantu ve Špindlu – Erlebachovu boudu. Letos jsem poprvé vyrazila do Rakouska a byla jsem nadšená. Ráda bych si to zopakovala příští rok!

Sardinie ji mile překvapila svou gastronomií

Jaký vztah máte k balení zavazadla před odjezdem na dovolenou? Jste minimalistka, anebo si s sebou berete „raději“ všechno pětkrát?

Pokud jedu do hotelu, balím samozřejmě hodně outfitů. (smích) Do Himaláje nebo do Amazonie to bylo jen pár triček, protože jsem si svůj batoh tahala na zádech sama, a to si člověk hodně dobře rozmyslí, kolik si toho zabalí…

Ivana Jirešová v Amazonii

Jak snášíte cestu letadlem?

Popravdě mi nikdy létání nevadilo, ale jak jsem starší, tak mám trochu problém se vzletem a s přistáním… Jinak se na palubě cítím dobře, protože mi v hlavě létají úplně jiné myšlenky než na zemi…

Kde vám zatím nejvíc chutnalo?

Velmi mě svou kuchyní překvapila Sardinie. V rámci agroturismu jsem navštívila farmu a ochutnala i maso a těstoviny, které moc nejím, a byla jsem naprosto nadšená!

Kam se hodláte vydat letos?

Letos vyvezu celou rodinku do Chorvatska, protože tatínek je po operaci. Přemluvila jsem i sestru a neteř, abychom byli všichni spolu! Kam v druhé půlce prázdnin vyrazím sólově, to ještě nevím… Zřejmě někam, kde jsem dosud nebyla!

Ivana Jirešová v Malém Tibetu

Cvičíte jógu. Kdy jste se pro ni nadchla?

Asi před 15 lety… Po první hodině jsem věděla, že to bude láska na celý život.

Jezdíte ji cvičit i do zahraničí?

Nárazově, pokud mi vyšel čas, jsem jezdila se svými oblíbenými lektory s Om Yoga Studia cvičit někam k moři. Nezapomenutelná pro mě byla Madeira. Když jsem byla v Malém Tibetu, tak jsem v Lehu chodila na hodiny k místnímu jogínovi, to byly výjimečné zážitky!

V červnu si Ivana Jirešová zazpívá v O2 Aréně

Má vaše dcera Sofie umělecké sklony?

Sofinka má talent ke hře na klavír a je určitě muzikální.

Baví ji cestování?

Od malička jsem ji všude tahala s sebou. Myslím, že ráda cestuje. Jsem na ni hrdá, že zvládla v devíti letech Himaláj, Dillí, osmihodinovou cestu džípem v horách z Pákistánu do Indie. Je to holka do nepohody!

Ivana Jirešová s dcerou Sofií v indické vesnici Mulbekh

Zazářila jste v druhé sérii televizní pěvecké soutěže Tvoje tvář má známý hlas. Kdy vás zase uvidíme na obrazovce v nějakém větším projektu?

To tedy děkuji za kompliment, pro mě to bylo trošku peklíčko… (smích) Co se týče nějakého velkého projektu v televizi, tak nic konkrétního nevím. Ale vím, že 10. června bude v 02 Aréně koncert Tvoje tvář má známý hlas. Přesněji řečeno rovnou dva po sobě…

A kde vás můžeme vidět naživo?

V divadle Karlín, Broadway, Kalich, Palace a v divadle Pod Palmovkou.

Máte v hlavě nějaký pracovní nebo soukromý plán, který byste chtěla v dohledné době zrealizovat?

Mám, ale protože to není pracovní plán na dohlednou dobu, tak o něm zatím pomlčím…

V divadle Kalich hraje Ivana Jirešová ve hře Zabiják Joe – s Markem Taclíkem a Igorem Chmelou.

Foto – archiv Ivany Jirešové, divadlo Kalich a společnost BONVER