Poloostrov Samaná, administrativně spadající pod Dominikánskou republiku, byl až do roku 2007 nejen prakticky neznámý, ale i turisticky zcela nedotčený. Situaci změnilo vybudování letiště, díky kterému se počet zahraničních návštěvníků zmnohonásobil, hlavně od ledna do března už trochu praská ve švech. V tuto dobu lze totiž spatřit tisíce keporkaků, jimž se říká zpívající velryby. To proto, že při páření, kvůli němuž sem připlouvají, vydávají hlasité zvuky připomínající zpěv.

Na nedalekém ostrůvku se točila známá reklama

Většina zvědavců po jejich spatření zase odletí. Zůstávají ti, co vědí, jaké krásy tento malý kousek země (40 km dlouhý a 15 km široký) nabízí. Tito jedinci sem jezdí i v jiném termínu. Jde totiž o jeden z nejrozkošnějších koutů světa, kde tropické podnebí umožňuje celoroční pobyt. A i když tu vyrostla řada hotelů, mnohé pláže zejí prázdnotou.

výlet za keporkaky

Jako první sem připlul Kryštof Kolumbus, ale indiáni z kmene Tainů ho šípy zahnali zpět na moře. První běloši tak dorazili až za pár set let, v roce 1756 z Kanárských ostrovů. Důvod, proč se usadili právě tady, se neví, možná je lákalo podobné klima.

pláž na poloostrově Samaná

Založili město Santa Barbara de Samaná (mapa), pojmenované po manželce španělského krále Ferdinanda VI. Dnes v něm žije 43 tisíc obyvatel, najdeme tu restaurace, obchody, diskotéky, bary. Historicky cenné není, po požáru v roce 1946 bylo totiž kompletně přestavěno. Nejde ani o žádný div architektury, slouží hlavně jako výchozí místo pro výpravy a výlety.

město Santa Barbara de Samaná

Třeba na blízký ostrov Cayo Levantado (mapa), kde se točila reklama na rum Bacardi. Jeho krásné pláže a prostředí byly pro tvůrce tou pravou inspirací. Samaná je vhodná i pro příznivce pěší turistiky, nejvyšší hora Monte Mesam má jen 605 metrů. Výstup až tak jednoduchý není, pohoří tvoří místy strmé svahy, kde je nejlepší lézt po čtyřech.

Cayo Levantado

Vyhlášený nápoj má afrodiziakální účinky

Městečko Sánchez je zase branou do národního parku Los Haitises na jihu. Slouží jako útočiště ptactva a míří sem hlavně ornitologové. Romantici vyhledávají pro změnu menší pralesy plné kvetoucích rostlin, květin i drobné zvěře ve vnitrozemí. Najde se tu rovněž pár jeskyní s petroglyfy a střepy keramiky.

Samaná

Na severním pobřeží Samaná leží letovisko Las Terrenas s romantickými plážemi a ubytováním přímo u moře. Na nejhezčích místech logicky stojí luxusní hotely, ale jinak ubytování není zas tak drahé, s výjimkou „velrybí sezóny“ se dá pořídit all inclusive i za 60 dolarů na osobu.

svítání na Samaná

Místní specialitou je ryba s kokosovou omáčkou a nápoj Mama Juana. Je červený, má výtečnou chuť, díky vínu i nezbytnému rumu, dále obsahuje med, byliny a stromovou kůru. Původně však šlo o čaj, recept pochází od zmíněných Tainů. Účinkuje prý jako zaručené afrodiziakum, čistí krev, játra a ledviny.

nápoj Mama Juana

Na Samaná můžete skákat z vodopádu

Na své si na Samaná přijdou i dobrodruzi. Těm průvodci nabízejí zdolání horského vodopádu El Limón, ke kterému se ale musí ve vypůjčených holínkách pracně brodit dravou řekou na koni. Komu se podaří zvládnout silný proud, je odměněn pohledem, jak vodní prameny, od nichž se někdy odrážejí sluneční paprsky, padají z výšky padesát metrů do jezera. V něm se může osvěžit, a pokud má dost odvahy, i vyšplhat pár metrů po skále a skočit do zpěněné vody. Tak, jako to činí na ukázku, že „na tom nic není“, většina průvodců.

vodopádu El Limón