O plážích portugalského turistického regionu Algarve se často hovoří jako o nejkrásnějších na konci Evropy. Patří k nim i ty v blízkosti města Tavira, kterému se přezdívá Město kostelů (těch tu totiž napočítáte hned sedmatřicet) a najdete ho asi tři kilometry od Atlantského oceánu.

Město kostelů vyniká také starým mostem

Historie Taviry (mapa) sahá hluboko do minulosti. Už okolo roku 3000 před naším letopočtem zde sídlil lusitánský kmen Turdulů. A až do epidemie moru, která vypukla roku 1645, bylo tohle město významným střediskem, v němž se zdržovali rovněž někteří portugalští králové.

město Tavira

Kromě již zmíněných kostelů tu najdete i zbytky malého maurského hradu, můžete obdivovat úzké uličky, udržované parky, náměstí a hlavně velmi starý kamenný most se sedmi oblouky. Vlastně se přesně neví, kdy byl postaven, ale říká se mu římský. Nelze totiž vyloučit, že se zachoval právě z doby Římanů.

římský most ve městě Tavira

Hřbitov kotev připomíná dávnou tradici

A navštívíte-li město Tavira, určitě si udělejte výlet na nedaleký písečný ostrov Ilha de Tavira. Mezi jeho dunami je pláž Barril (mapa), na níž leží tisíce rezivějících kotev. Toto místo se nazývá Cemitério das Âncoras, což v překladu znamená Hřbitov kotev.

nedaleko této pláže leží Hřbitov kotev

Ne že by tu kotvy byly skutečně pohřbené, jde o určitý symbol minulosti. Jsou jimi zatížené rybářské sítě, do kterých před lety místní rybáři lovili tuňáky. Sítě spojené mezi kotvami byly typickou místní metodou lovu, která se tu provozovala odedávna. Za její autory jsou považovaní starověcí Féničané. Hřbitov kotev v Portugalsku tedy připomíná tuto dnes již zaniklou tradici, která zmizela společně s hejny tuňáků…