Už jste kouřili marihuanu v kostele? Že ne? Tak to jste tak trochu zaspali dobu! V Denveru nedávno otevřeli první kostel zasvěcený marihuaně a právě v něm si můžete legálně zapálit jointa. Je však třeba si s jeho návštěvou pospíšit – jistý konzervativní politik již hledá páky, které by mu umožnily „vyhulkostel“ zavřít, anebo v něm alespoň zavést zákaz kouření!

Místní huliči uctívají číslo 420

Stát Colorado se řadí mezi americké státy, které rekreační kouření marihuany legalizovaly. A tak není divu, že Mezinárodní konopná církev využila situace a ve čtvrtek 20. dubna 2017 otevřela v hlavním městě historicky první kostel zasvěcený marihuaně. Toto datum není ani trochu náhodné – 20. 4., respektive 4/20 je totiž univerzálním symbolem, kterému rozumí snad každý příznivec konopí. Je to skoro až posvátný symbol! To vysvětluje mimo jiné i fakt, že se cedule označující 420. míli na mezinárodní silnici číslo 70 v Denveru (mapa) neustále „ztrácela“.

Dvacátý duben je pro rekreační uživatele konopí velkým dnem. Proč? To nikdo přesně neví. Jedna z legend se váže k roku 1971, kdy skupina kalifornských středoškoláků použila kód „4:20 Louis“ při hledání opuštěného pole konopí. Sejít se měli v 4:20 u školy před sochou Louise Pasteura. Mezinárodní konopná církev se ovšem po původu posvátného čísla nepídí: „Je to číslo, které všichni vzali za své. Takže jsme ho přijali také,“ uvedl představitel církve Steve Berke.

kostel zasvěcený marihuaně

Mezinárodní konopná církev se rychle rozrůstá

Slavnostní otevření kostela přilákalo několik stovek lidí, kteří si přišli prohlédnout jeho pestrobarevný interiér. „Je to mistrovské dílo. A myslím, že Denver může být rád, že ho má,“ liboval si zakladatel církve Lee Molloy. Během dne otevřených dveří bylo uvnitř zakázáno kouřit. Jointa si mohli zapálit pouze vybraní hosté, a to přesně dvacet minut po čtvrté hodině odpolední.

Ačkoli se otevření kostela vydařilo a počet oveček díky mediálnímu zájmu vzrostl z 50 na 200, církev od počátku čelí právním problémům. Demokratický politik Dan Pabon se snažil v coloradském parlamentu prosadit zákaz konzumace konopí v kostelech. „Myslím si, že to porušuje jak zásady náboženského vyznání po celém světě, tak úmysl voličů povolit legalizaci marihuany v Coloradu,“ řekl.

kostel v Denveru, kde si lze odpálit špeka

Marihuana prý mění život k lepšímu

Berke to však odmítá. „Budujeme komunitu dobrovolníků, jejichž společným jmenovatelem je skutečnost, že užívají konopí, aby pozitivně ovlivnili své životy. Také ho využívají ke spirituálním účelům,“ hájí se. Kostel se podle něj navíc nedrží žádného tradičního náboženského dogmatu. Proti restrikcím byl i jiný demokrat Joe Salazar: „Rozhodně nesouhlasím s tím, aby stát reguloval, co kdo bude vyznávat.“

Na zákaz kouření marihuany v kostelech nakonec nedošlo. Dan Pabon doufá, že se mu ho podaří prosadit v příštích dnech. Mezinárodní konopná církev v Denveru se tak může radovat pouze z dočasné výhry a její kostel zatím zůstává otevřený.