První máj – lásky čas… Také každý rok poněkud hystericky řešíte „povinnost“, která káže, že se prostě musíte během 1. května, tedy ve svátek zamilovaných, líbat pod rozkvetlou třešní, abyste neuschnuli? Někdo zoufale hledá třešeň, jiný zase vhodný protějšek, výjimkou nejsou ani tací, kteří se pídí po obojím. Co to letos pojmout velkolepě? Prostě sednout do letadla, vystoupit z něj v Japonsku a líbat se tam pod sakurou!

Muži mohou zůstat v klidu

Možná nevíte, že tato pověra se týká výhradně žen. Muži ji tedy „hrotí“ naprosto zbytečně! Původ má v keltském svátku Beltain nebo také v germánském svátku bohyně Walpurgis. Obě tradice oslavovaly první květnový den – respektive noc – jako čas plodnosti. Dle původního znění musí být každá žena políbena pod rozkvetlou třešní, aby následující rok neuschla. Jiný výklad říká, že bude mít díky polibku krásu po celý další rok.

Samotný polibek byl kdysi považován za velmi intimní projev a navíc automaticky předznamenával svatbu, a proto mohla být žena políbena pouze od svého milého. V současnosti, kdy má většina lidí v Česku o této tradici zkreslené představy a kdy je každý druhý člověk „na ocet“, je podstatné políbit kohokoliv a hlavně pod třešní, i kdyby se mělo jednat jen o jednu větvičku utrženou ze stromu.

V Japonsku má třešeň dokonce vlastní festival

Je všeobecně známo, že nejkrásnější kvetoucí třešně najdeme v Japonsku. Každý rok, od konce března do května, přilákají do parků tisíce lidí, konají se tam pikniky až do pozdních nočních hodin. Zpravidla se při tom popíjí rýžové víno a ochutnávají tradiční japonské speciality. S třešňovými květy je neodmyslitelně spjat i „festival prohlížení květů“, nese název Hanami. Jeho součástí jsou divadelní představení, hudební vystoupení, čtení poezie i malování obrazů. Jejich hlavním tématem jsou samozřejmě sakury, tedy třešňové stromy a zejména jejich květy. Všude visí tradiční papírové lampiony, atmosféra je velmi romantická…

Sakura, japonská rozkvetlá třešeň, má více než 200 odrůd. Její původ se datuje do starověké Číny, kde byl tento strom uctíván malíři, básníky a zpěváky. Především jako symbol ženského těla, ženské krásy, jemnosti, půvabu a lásky. Mimochodem – během festivalu je oslavována nejen krása rozkvetlých stromů, ale i lidský život. V Japonsku je totiž třešeň symbolem života a vědomí pomíjivosti. To přichází na řadu po odkvětu, kdy růžové plátky květů popadají na zem.

Kde najít nejkrásnější rozkvetlou třešeň? V Japonsku!

Sakury figurují i v tetovacích motivech

Inspirativní třešňové květy jsou zpodobněné ve spoustě japonských veršů, zdobí japonské domácnosti. V podobě něžných ornamentů dekorují věci běžné denní potřeby – od čajových servisů přes nábytek až po kimona. Společně s tygry (totemové zvíře) a draky (dračí energie) jsou rovněž součástí japonského tetování. V zahradách vynikne krása sakur v podobě solitérní dřeviny, vysazují se také po skupinách a do stromořadí, ideálně všude tam, kde je dostatek slunce.

Sakura představuje přátelství a setkávání, vitalitu, skromnost, vyrovnanost, vlídnost, naději, nové začátky. Od pradávna je symbolem oblačné oblohy, mraků, které v jednu chvíli jsou a v druhé chvíli je rozfouká vítr. Nadýchané bohaté shluky květů připomínají oblaka. Pohled na rozkvetlou třešeň vzbuzuje údiv, optimismus a nadšení, moře růžové barvy je balzámem pro oko a společně s jemnou vůní i pro lidskou duši. Omamná vůně třešňových květů vyvolává v lidech krásné vzpomínky na jedinečné dny, kdy krásné sakury kvetou.