Návštěva ostrova Bali se stala hitem. Hlavně na jaře, kdy je tady něco jako hlavní sezóna (i když teplota se celoročně pohybuje kolem 28 stupňů), sem míří mraky turistů. O jeho krásách jste se už v našem TravelPortal.cz Magazínu mohli dočíst. Ovšem zatím nepřišla řeč na výlety do zajímavých míst, kam se odsud dá vydat. Jedním z nich je nedaleký ostrov Flores, kde lze narazit na četné výjimečnosti, které nikde jinde na světě nenajdete. Navíc i na krajinu, v níž je civilizace takřka neznámým pojmem.

Domorodci tu žijí v souladu

Ve vesnicích s prostými dřevěnými chýšemi žijí původní domorodé klany ve vzájemné pospolitosti. Nezápasí mezi sebou o sféru vlivu, jak je, či bývalo, obvyklé. Možná proto, že tu vládne matriarchát. Veškerý majetek, kterým jsou obvykle pouze domovy a jejich skrovné vybavení, se předává z matky na dceru.

chatrče ve vesnici Wae Rebo na ostrově Flores

Většina domorodců se věnuje zemědělství či výrobě sarongů, což je oblečení, v němž chodí muži i ženy. V podstatě jde o pruh látky, přibližně široký kolem 120 cm a dlouhý 170 cm. Je pestře zbarvený a obvykle také ručně pomalovaný přírodními motivy. Jeho použití je multifunkční, dá se aplikovat jako bytová dekorace, šála, ale nosí se v něm i nemluvňata. Vesničky stojí na místě tisíce let, obyvatelé se kromě sběru plodin živí i produkcí silné bezbarvé pálenky, která se vyrábí pomalou a opakovanou (až čtyřnásobnou) destilací palmových šťáv.

sopka na ostrově Flores

Na ostrově Flores žili hobiti

Hlavním tahákem, za nímž na ostrov Flores míří většina turistů, je krasová vápencová jeskyně Liang Bua, svými rozměry sice malá (20 metrů široká, 25 m vysoká a 40 m hluboká), ale významem obrovská. V roce 2003 zde byly nalezeny pozůstatky do té doby zcela neznámého typu člověka, odborně homo floresiensis, kterému ale nikdo neřekne jinak než hobit, podle Pána prstenů. Je fakt, že výška jeden metr dokonale odpovídá popisu těchto tvorů z Tolkienova románu, ovšem vědci se dodnes vášnivě přou o to, zda malá výška nebyla způsobena genetickou vadou.

jeskyně Liang Bua na ostrově Flores

Poslední výzkumy naznačují, že šlo opravdu o druh člověka, dokonce starší, než je ten náš. Podle datování zde žil už před 190 000 (!) lety. Měl malý mozek na úrovni šimpanze (380 cm³). Podle všeho neznal, nebo spíš nepoužíval oheň, ale byl schopen vyrábět nástroje. Nicméně i přes intenzivní výzkumy kosterních pozůstatků se nad ním stále vznáší ještě mnoho otazníků.

možná podoba hobita

Každé jezero má jinou barvu

Další rarita je přírodní a najdeme ji v aktivním vulkánu Kelimutu, kde vznikla jezera Tiwi Ata Mbupu, Tiwu Nua Muri Kooh Tai a Tiwu Ata Polo, unikátní tím, že každé má jinou barvu. Ta se navíc v průběhu roku mění v závislosti na chemických procesech, jež uvnitř vulkánu stále probíhají, od azurově modré přes zelenou, hnědou s odstíny do červena až po černou.

jezera v aktivním vulkánu Kelimutu

Dávní obyvatelé ostrova Flores věří v legendu, že záleží na tom, zda jsou duše předků, co sídlí pod hladinou, rozrušené či klidné. Vědci tvrdí, že jde o chemické procesy nebo také o úhel světla. Nicméně se shodují v tom, že nejlepší je vypravit se na sopku krátce před východem slunce. Kolem ní se rozkládá stejnojmenný národní park, kde je arboretum a malá džungle.

jezero Tiwi Ata Mbupu

Žije tu i tzv. komodský drak, největší žijící ještěr na světě. Výchozím bodem je asi 14,5 kilometru vzdálená malá osada Moni, nabízející prosté ubytování, na mapách ale zobrazena nebývá. Je třeba se zeptat. Jinak na Flores (mapa) je to z ostrova Bali asi hodina a půl letecky, dá se taktéž plout trajektem nebo se domluvit s rybáři, ovšem místní vody prý mohou být záludné…

komodský drak na ostrově Flores