V polovině června letošního roku se nejen Česká republika, ale celý Schengen „posune“ více na východ. Země EU totiž schválily zavedení bezvízového styku pro Ukrajinu. Její občané tedy budou moci bez víz cestovat na 90 dní do schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol. Můžeme jen tiše doufat, že naši zemi, která tak urputně odmítá uprchlíky, nezaplaví tisíce problematických jedinců ze zaostalejších oblastí a společně s nimi epidemie nejrůznějších chorob včetně pohlavních, krádeže, loupežná přepadení, zvýšená míra nekontrolované prostituce a především následky častých alkoholových excesů (rvačky, znásilnění, hlučné a neurvalé chování v restauracích a na sportovištích).

Vzroste počet sezónních ilegálních pracovníků?

„Evropská rada přijala finální rozhodnutí, které nám, ukrajinským občanům, garantuje právo cestovat bez víz,“ řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Dodal, že bezvízový styk začne platit dvacet dní po oficiálním zveřejnění textu, možná už 11. června 2017.

„Ukrajinští občané s biometrickým pasem cestující do EU na nejvýše 90 dní za obchodem, turistikou nebo z rodinných důvodů nebudou nadále potřebovat víza,“ uvedla tisková služba Evropské rady. Bezvízový styk, který se s výjimkou Velké Británie a Irska vztahuje na celou EU a všechny země patřící do schengenského prostoru, ovšem nebude pro občany Ukrajiny znamenat právo v Evropské unii pracovat. Otázkou zůstává, kolik cizinců tuto podmínku obejde i navzdory hrozícím postihům…

Maltský ministr vnitra Carmelo Abela, jehož země předsedá EU, označil krok za důležitý vývoj, který napomůže posílení vazeb mezi občany Ukrajiny a EU. „Následuje po dokončení potřebných reforem ze strany Ukrajiny v řadě oblastí, včetně migrace, veřejného pořádku a bezpečnosti, vnějších vztahů a základních práv,” dodal v tiskovém prohlášení.

Dívky z Ukrajiny se už těší na bezvízový styk!

Bezvízový styk může být rychle ukončen

Součástí schengenského prostoru jsou s výjimkou Rumunska, Bulharska, Chorvatska, Kypru, Velké Británie a Irska všechny členské země Evropské unie. Z neunijních států se do systému volného pohybu bez hraničních kontrol zapojily Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Bezvízový styk s Ukrajinou schválil už v dubnu 2017 Evropský parlament. Květnové stvrzení tohoto kroku ministry zemí EU na jejich schůzce v Bruselu už bylo jen očekávanou formalitou.

V prosinci roku 2016 Evropský parlament schválil také mechanismus pro rychlejší a jednodušší opětovné zavedení vízové povinnosti. Tento tzv. suspenzivní mechanismus je označován za záchrannou brzdu pro případ výrazného nárůstu azylových žádostí z daných zemí či jiného problémového vývoje. O spuštění mechanismu mohou požádat unijní země, případně Evropská komise. Právě tento krok umožnil liberalizaci vízového režimu pro Ukrajince.