I když Karibská oblast bývá především v zimě turisty přeplněná, najdou se místa, o nichž se tolik neví a kde je ticho a klid. Jedním z nich je ostrov Antigua a jeho „satelit“ Barbuda. Domorodý kmen Aravaků mu dal původně název Wadadli, i místní mu tak stále říkají, ale Kryštof Kolumbus ho po objevení přejmenoval podle kostela v Seville – Santa María de la Antigua.

Území tvoří řada ostrůvků (mapa), jejich celková rozloha odpovídá přibližně velikosti Prahy. Zatím tu však nenajdeme davy turistů, i české cestovky mívají zájezdy sem v nabídce jen zřídka.

hlavní město St. John's

Na druhou stranu mnohem víc navštěvované Portoriko je „co by kamenem dohodil“, tak není od věci udělat si výlet, ale raději ne s úmyslem prozkoumat všechny pláže. Těch je tady totiž stejně jako dnů v roce, takže by se tím pobyt dost prodloužil. Každopádně jsou nádherné.

jedna z pláží na ostrově Antigua

Pokrývá je buď zářivě bílý, anebo od lastur růžový písek. Moře je jaksepatří azurové, okolní příroda fascinující. Mnohem častěji sem na krátkou výpravu míří potápěči. Ty lákají vraky ztroskotaných lodí, je jich tu neuvěřitelných 150, pochopitelně vybrakovaných, ale i tak se jedná o nevšední zážitek s příchutí historie.

větrný mlýn na ostrově Antigua

Na ostrově Antigua ochutnáte vynikající rum

Ve vnitrozemí přitahují zájem větrné mlýny blízko plantáží cukrové třtiny. Ta slouží k výrobě výtečného rumu, někteří místní si ho, stejně jako Moravané, dělají sami. Oficiální palírna je však jen jedna, v metropoli ostrova Antigua – St. John’s. Jde o živé místo, na pobřeží jsou v původních domcích restaurace a obchody, dominantou je katedrála.

katedrála ve městě St. John's

Kdysi na tomto místě stál dřevěný chrám, logicky dlouho nevydržel. Další, z anglických cihel, vyrostl v roce 1720, současný pochází z roku 1848. Raritou je georgiánská loděnice admirála Nelsona, jediná funkční na světě. Za několik dolarů se dá celá projít, bonusem je výhled na obří Herkulovy sloupy, které do skal vymlelo moře.

georgiánská loděnice admirála Nelsona

Nejvyšší hora se jmenuje jako exprezident USA

Pobřeží je plné mořských zátok, v jedné najdeme skalní útvar Ďáblův most, podivný oblouk nad mořem, jehož magickou a mystickou sílu objevili kdysi dávno indiáni. Kromě pobřeží je všude zvlněná pahorkatina spíše s nízkými křovinami. Nejvyšší bod Mount Obama (do roku 2009 Boggy Peak) má 402 metrů, ale najde se tu i menší deštný prales.

krajina ve vnitrozemí

Pokud je Antigua pro turisty málo známá, tak sousední, 40 km vzdálená Barbuda (mapa), je jimi doslova „nepolíbená“, jde o téměř plochý korálový ostrůvek. Jméno dostal podle „vousatých“ lišejníků barbas. Ty zdobily kmeny palem, z nichž se vyráběly tradičních bárky. Dnes už toto umění ovládá jen pár místních truhlářů.

ostrov Barbuda

Barbudu si oblíbily fregatky

Hodně sem míří ornitologové, žije tu 170 druhů ptáků! Raritou pro ně je Frigate Bird Sanctuary (Rezervace fregatek). Tento až metr velký vodní pták tady má největší hnízdiště v celém Karibiku. Na západní straně je mělká rozsáhlá laguna Codrington, na východním cípu leží osada stejného jména, pojmenovaná po anglickém správci kolonie a plantážníkovi.

fregatky

Ten si tu s bratrem postavil hrad, v roce 1843 ho zničilo zemětřesení. Barbuda je pouze 14 km dlouhá a 11 široká, je tu jen pár hotelů, turisté se na rozsáhlých plážích ztrácejí. Hodně navštěvované jsou původní indiánské starověké jeskyně, do jejichž zdí jsou vyryty, vyřezány či vytesány zajímavé obrazce a výjevy…

přístav na ostrově Antigua