Kos je pro všechny, ale stovky uprchlíků zde nenajdeme. Právě přehnaně zkreslené zprávy o údajném obtěžování turistů imigranty velmi negativně poznamenaly poslední dvě turistické sezóny, k nelibosti místních obyvatel i hoteliérů. Letos žádné reálné ani vymyšlené nebezpečí nehrozí, takže se lze bez obav vydat na cestu do míst, kde se narodil otec lékařství Hippokrates, na jehož etické zásady přísahají doktoři dodnes. 

Stále se tu nachází platan, pod nímž vyučoval své žáky. Stejnou metodu po něm převzal svatý Pavel, ale to není dokázáno. Podle odborníků je i nemožné, aby strom pamatoval tyto doby. Musel by být totiž starý téměř 2 500 let. Místní ovšem tvrdí, že jde o odnož původního stromu, což už by mohlo odpovídat, zcela určitě se ale jedná o působivé místo, které navozuje uklidňující dojem.

Hippokratův platan na ostrově Kos

Turisty nadchne příroda, pláže i památky

I když je ostrov Kos dlouhý jen 45 km a široký 10 km, pokud je o památky, předčí mnohem větší místa. Jsou jak z antiky, tak i z doby, kdy se zde usadili členové církevního řádu johanitů. Dosti navštěvovaný je „jejich“ hrad rytířů Řádu sv. Jana. Na vrcholcích skal najdeme i další stavby, k nejstarším patří byzantská pevnost z jedenáctého století, tyčící se nad osadou Paleo Pili. Stojí za zmínku, že sloupy pocházejí z někdejšího chrámu bohyně úrody a plodnosti Demeter.

hrad rytířů Řádu sv. Jana

Hodně vyhledávaný je Kefalos, poloostrov na jihozápadě ostrova Kos (mapa), s plážemi Kamari, Agios Stefanos a Katerina. Ostatně kvůli převážně písčitému pobřeží a čistému moři jezdí na Kos většina dovolenkářů. Z pláže Agios Stefanos je neopakovatelný pohled na malebný ostrůvek Kastri s bílomodrým kostelíkem. Kdo má rád potápění a romantiku, může se vydat pod hladinu za pozůstatky dávného osídlení.

starověké ruiny a ostrůvek Kastri

Ostrov Kos přitahuje rovněž cyklisty

Zájemci o historii pro změnu zamíří k bazilice svatého Štěpána. Nicméně tipů na zajímavé výlety se i přes malou rozlohu nabízí víc než dost, tyto vycházky zpravidla nezaberou moc času. Ideální je půjčit si kolo. Vede tu rozsáhlá síť cyklostezek, terén je vlídný, žádné velké „krpály“. Kdo umí jezdit na koni, nemá problém ověřit si staré tvrzení, že z jeho hřbetu je nejkrásnější pohled na svět.

amfiteátr Odeon ve městě Kos

A pokud se vydáte do osady Marmari, která si zachovala tradiční ráz, můžete z pobřeží pozorovat protější ostrov Pserimos, případně se tam přeplavit lodí nebo odpočívat v krásném borovicovém háji. Není možné vynechat hlavní město ostrova, také se jmenuje Kos. Založeno bylo ve čtvrtém století před Kristem, turisté zde obdivují například pozůstatky římských lázní a starobylý amfiteátr Odeon. Zhruba čtyři kilometry od centra se rozprostírá archeologické naleziště Asklepion (mapa).

Asklepion na ostrově Kos

Značně oblíbené je předměstí Lambi, nejseverněji položené místo ostrova Kos, kde je dostatek pláží a výběr z řady taveren a restaurací. Ty skýtají hlavně čerstvě ulovené plody moře a pochopitelně všechny známé řecké speciality. Báječnou dovolenou lze strávit rovněž v letoviscích Kardamena, Mastichari, Tigaki, Agios Fokas či Psalidi

stará kaple nedaleko městečka Andimachia