Na mapě a z výšky je poloostrov Chalkidiki nepřehlédnutelný. Připomíná tři prsty, i proto se mu říká trojzubec Poseidona, boha moří. Patří k nejkrásnějším místům Řecka a dříve to bylo znát i na cenách. Léta sem mířili hlavně movitější turisté, mezi něž Češi, jak známo, moc nepatřili. Ovšem nouze naučila nejen Dalibora housti, ale i místní podnikatele po hospodářské krizi hodně zlevnit.

Letiště je v nedaleké Soluni (řecky Thessaloniki), kam je současně záhodno udělat si výlet. Je tu toho dost k vidění – jeskyně z pravěku, antické památky, rotunda svatého Jiří, zábavní park Waterland pro děti atd.

Soluň

Spousta pláží se pyšní Modrou vlajkou

Největším tahákem je více než 500 km dlouhé pobřeží plné písčitých pláží. Lze si vybrat, jsou tu široké, ale i rafinovaně ukryté v zátokách. Modrou vlajku, znamení čistoty, má čtyřicet z nich. Nejzápadnější částí Chalkidiki je Kassandra, k ní přiléhající pláž Nea Moudania (mapa) a stejnojmenné přístavní rušné město s dlouhou pobřežní promenádu s množstvím různých obchodů a taveren.

Chalkidiki

Dalšími známými letovisky v této lokalitě jsou Agios Mamas, kde je i velký kemp, či Kallithea, tam lze po vykoupání navštívit svatyni boha Dia a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kdo touží před sluncem občas utéci do stínu, pro toho je Pefkochori (dřív Kapsochora). Překlad „borovicová vesnice“ mluví za vše, k večeru se lze procházet mezi vonícími stromy.

Chalkidiki

Sithonia je spíše pro introverty

Prostřední z „ostnů trojzubce“, Sithonia, je klidnější. Míří sem spíš ti, co preferují ničím nerušenou pohodu. Výjimkou je městečko Neos Marmaras, kde to žije od večera do rána. I zde jsou krásné pláže. K nejvyhlášenějším patří Kavourotripes (mapa) a Vourvourou, ty – stejně jako drtivá většina ostatních na celém Chalkidiki – nabízejí zábavní či adrenalinové aktivity.

Třetím z výběžků je „církevní stát“ Athos s mnoha kláštery na skalách. K nelibosti mnichů ho nejvíc proslavil jeden ze Tří mušketýrů Alexandra Dumase, který si ho vybral jako přezdívku. Ostrov se řecky jmenuje Agion Óros a lze ho obdivovat jenom z lodi, k návštěvě je nutné mít spoustu církevních povolení. Ženy mají vstup zcela zakázán!

Athos

Na Chalkidiki se narodil i Aristoteles

Podle analýzy lebky nalezené v obci Petralona (mapa) vědci soudí, že poloostrov Chalkidiki byl obydlen už před dvěma sty tisíci lety, asi nejznámějšími archeologickými nalezišti jsou Olynthos, Potidea a Stagira. Nejslavnějším místním rodákem je filozof Aristoteles, žák Platona a učitel Alexandra Velikého. V roce 384 před naším letopočtem se údajně narodil právě ve vesničce Stagira.

Na Chalkidiki ale nejsou jen krásné pláže. Terén ve vnitrozemí je hornatý i lesnatý, lze se tam vypravit jak na příjemnou procházku, tak náročnou horskou túru, a pyšní se čistým vzduchem. Některé rostliny produkují druhy silic, které mají ozdravné účinky. Stejně blahodárně působí na několika místech vyvěrající termální prameny, na úbočí rostou hlavně olivy a ovoce.

Pokud jde o gastronomii, ta se nijak zásadně neliší od ostatních částí Řecka. Specialitou doporučovanou turistům je ovšem skvělý květový med, vyrábí se na severu poloostrova, v okolí městečka Arnea. Dalším oblíbeným suvenýrem jsou ruční výrobky, hlavně výšivky a tradiční koberečky tkané z ovčí vlny, jejich cena ovšem kvůli pracnosti výroby nepatří k nejnižším…

Chalkidiki