Po celém světě najdete spoustu nejrůznějších vodotrysků a fontán. Pojďte se s námi podívat na tři, které patří k opravdovým unikátům. První je ozdobou Singapuru, druhá se nachází v Kanadě, třetí lze obdivovat ve Velké Británii.

Fontána bohatství

Fountain of Wealth byla dokončena v roce 1995 a je nejrozlehlejší fontánou na světě. Nachází se na střeše jedné ze singapurských restaurací v centrální části města (mapa) a zabírá plochu jako hokejové hřiště určené k mezinárodním utkáním. Konstrukce fontány je celá z bronzu. Váží 85 tun a dosahuje výšky čtrnácti metrů. Hlavní kruh podpírají čtyři nakloněné sloupy. Voda z fontány tryská až do výše třiceti metrů a padá zpět směrem dovnitř fontány. Kdo chce potkat štěstí a být bohatý, musí fontánu v Singapuru obejít třikrát kolem dokola s pravou rukou ponořenou do vody. Zda to funguje, netušíme. Ale vyzkoušejte to!

Fountain of Wealth v Singapuru

Fontána La Joute

Tak tahle stojí v Montrealu v Kanadě už od roku 1969. Je netradiční v tom, že geniálně propojuje umění a techniku a také hned dva živly najednou – vodu a oheň. Jejím autorem je kanadský sochař Jean-Paul Riopelle (1923-2002). Fontána (mapa) stříká vodu a dští oheň, kromě toho je pod ní umístěno zařízení, které pohybuje sochami umístěnými na kašně. V každou celou hodinu se fontána rozpohybuje v úchvatné show. Z kulatého roštu obklopujícího centrální sousoší se posléze vyvalí dým, který postupně zahalí spodní část kašny. Nakonec z roštu vyšlehne i nízký plamen, který fontánu obkrouží. Po pár minutách systém uvnitř kašny uzavře přívod plynu a oheň pohasne. Podobné spojení ohně a vody lze sice najít i u fontán v Dubaji nebo v Las Vegas, chybí jim však moment pohybu.

Fontána La Joute v Montrealu

Fontána na Castle Square

Z fontán, které vám představujeme, je nejstarší, vznikla v roce 1937. A není zase tak daleko, spatříte ji ve velšském městě Swansea (mapa) ve Velké Británii. Přezdívá se jí „krvavá fontána“ a na první pohled zajímavá není. Ale když se k ní dostanete během svátku svatého Davida, což je mezi prvním až devátým březnem, pak z této fontány tryská rudá voda. Svatý David totiž vládne červeným odstínem, a to pěkně sytým. Můžete však zůstat klidní, krev vodu ve fontáně rozhodně nezbarvuje. To má na svědomí obyčejný červený prášek, který je do fontány v tento čas pravidelně doplňován.

Fontána na Castle Square ve Swansea

Chcete obdivovat další fontány?

Zajímavé fontány najdete ve většině zemí světa. Stačí si vybrat nejvýhodnější zájezd z nabídky předních českých cestovních kanceláří a můžete si u nich udělat selfie třeba už zítra. Přejeme šťastnou cestu!