Řecko je díky tomu, že patřilo ke kolébkám světové civilizace, přeplněno památkami. Mezi ty turisticky méně známé, ale zato historicky nejvýznamnější patří město Epidaurus. Spadá do regionu Argolida (neboli Argolis) na poloostrově Peloponés. Už při založení v době bronzové bylo známé díky zdravotním účinkům, údajně zde sídlila mytická bohyně, která měla moc uzdravovat.

Později se město stalo kultovním hlavně díky léčiteli Asklépiovi, který je u nás známý spíš jako Aeskulap. Začal tady provozovat praxi a díky němu je Epidaurus (mapa) uznávaným místem, kde vzniklo antické lékařství.

Epidaurus

Inspiroval se Asklépios Egyptem?

Jeho „vynálezem“ je dodnes známý symbol – hůl obtočená užovkou. Mnozí vědci ale tvrdí, že nejde vůbec o hada a toto znamení cechu se používalo už dávno předtím v Egyptě. Tam tehdy řádila smrtelná choroba drakunkulóza, vyvolaná až metr dlouhým červem. Ten se musel namotávat na dlouhou špejli a místní ranhojiči si ji i s ním dávali na svůj vývěsní štít.

Motiv se zřejmě zalíbil Asklépiovi, ten špejli nahradil holí, červa hadem. Této teorii napovídá i fakt, že je v mnoha knihách ztotožňován s egyptským učencem a lékařem Imhotepem! Podle legendy ho nejdřív Zeus srazil bleskem, když křísil mrtvé, ale poté vyzdvihl na Olymp mezi ostatní bohy. Z jeho dětí se stala nejznámější Hygieia, bohyně čistoty, zdraví a Měsíce.

Prostory, kde provozoval Asklépios své medicínské řemeslo, byly poutníky vyhledávané až do poloviny pátého století. Pak je, stejně jako jiné „pohanské chrámy“, křesťané zrušili a poničili. Dodnes ve městě Epidaurus najdeme zbytky nemocnice, lázní, včetně ubytování pro hosty (něco na způsob wellness hotelů), ale i stadion a gymnasion, kde nejen sportovci dbali o fyzické zdraví.

Epidaurus

Amfiteátr má lepší akustiku než moderní sály

Za hlavní „kliniku“ sloužila obdélníková budova Kimitirion, léčba probíhala i v noci, asi hypnózou. Nejposvátnějším místem je kruhová stavba Tholos. Její účel ovšem stále není znám. Asklépios ovšem dobře věděl, že nemocní potřebují odvést pozornost od své choroby, možná i na jeho popud vznikl ve městě Epidaurus obrovský divadelní amfiteátr s 54 řadami sedadel pro 14 000 diváků!

Architekt ho zasadil do kopce a dělníci postavili až s matematickou přesností. Dodnes má dochovanou naprosto bezchybnou akustiku, kterou mu mohou mnohé moderní sály závidět. Na stavbu se použil bílý vápenec, přední řady pro vyvolené byly z červeného kamene. Každé čtyři roky se tu konal velký festival, soutěžilo se ve zpěvu a divadelních hrách.

Byl protiváhou Isthmijských her, ty byly stejně jako Olympijské zaměřeny hlavně na tělesnou zdatnost a bojové dovednosti. Tradice festivalu je stále živá, odehrává se v červnu a červenci. Každý pátek a sobotu se před zaplněným publikem hrají klasická díla významných antických autorů – Sofokla, Euripida, Aischyla a dalších.

Epidaurus

Peloponés nabízí více než Epidaurus

Na mírném kopci pod horou Kynortion se zachovaly zbytky svatyně Apollo Maleatas, která měla být hlavním sídlem Asklépia a kde předvedl většinu svých zázračných uzdravení. Peloponés je ale jinak památkami doslova nabitý, na jeho území či poblíž najdeme Mykény, Tíryns, Spartu, Olympii, takže tipů na výlet od pobřeží s plážemi je víc než dost…