Při pohledu na domy pětitisícového městečka Guatapé v departmentu Antioquia (necelých osmdesát kilometrů severovýchodně od Medelinu) vás mohou rozbolet oči. Každá fasáda tu obsahuje minimálně tři různé barvy. Některé domy však mají i každou stěnu, okenní rám a schod natřené jiným odstínem.

Barvy se divoce proplétají a vytvářejí nejrůznější ornamenty či motivy ze života místních lidí. Tradici tohoto pestrobarevného zdobení se říká zocalos a má svou symboliku a význam. Každá rodina v Guatapé (mapa) má totiž své specifické odstíny, různé barvy domů vyjadřují profese jejich obyvatel a některé vzory mají i náboženskou tématiku. Na mnoho turistů působí tato změť barev optimistickým, doslova veselým dojmem, najdou se i tací, kteří Guatapé považují za jeden obrovský kýč…

město Guatapé

Dalším unikátem Guatapé je kamenná homole

Městečko bylo založeno kolem roku 1811. Jeho název pochází z domorodého jazyka a odkazuje na kámen a vodu. Obojího je v okolí Guatapé skutečně dost. Městečko leží v nadmořské výšce 1925 metrů v těsné blízkosti největší vodní nádrže v Kolumbii, ovšem jeho nejvyšším bodem je dvě stě metrů vysoká a 70 milionů let stará kamenná homole Peñón de Guatapé. Když zdoláte 700 schodů a vystoupáte nahoru na skalní žulový masiv, naskytne se vám úžasná vyhlídka po okolní kopcovité krajině.

Peñón de Guatapé