Nedáte dopustit na dovolenou v Chorvatsku a jezdíte tam autem? V tom případě byste měli vědět, že letos se můžete „těšit“ na dražší dálnice i dopravní omezení. Tamější dálniční poplatky vzrostly už v březnu o pět procent a o dalších deset procent budou vyšší během letních prázdnin. O 0,8 procenta vzrostly ceny dálničních známek rovněž v Rakousku. Takové je Chorvatsko 2017!

Řidiči se mohou připravit na stresující chvíle

Problematickými úseky pro cesty na jih budou celá dálnice D1 z Prahy do Brna, rozestavěná rakouská dálnice A5 na Mikulov, dálniční průtah Vídní a jeho jižní část A23. Komplikovaná bude taktéž část trasy na slovinské dálnici A4 Ptuj – Macelj, jež je ve výstavbě, a tradičně bývají zácpy okolo hlavního města Záhřebu. Kritické pro cesty budou zejména soboty v červenci i srpnu. Vůbec nejhorší dobou pro odjezdy nejen do Chorvatska bude s nejvyšší pravděpodobností období od 28. do 30. července 2017, kdy začínají prázdniny ve velké části Německa. A co ještě obnáší Chorvatsko 2017?

Motoristé by měli pamatovat na odlišné místní požadavky ohledně povinné výbavy vozidla nebo na jiné spotřebitelské chování. Například v Chorvatsku hrozí za nevyplnění formuláře o dopravní nehodě sankce 5000 kun (téměř 18 000 Kč), za neodebrání účtenky v obchodě pak 200 až 2000 kun. Za jízdu pod vlivem léků nebo při únavě může policie na několik dní zakázat jízdu. V Rakousku mohou policisté kvůli špatnému technickému stavu vozidla odebrat registrační značky a vyměřit pokutu až 5000 eur.

Chorvatsko 2017

Chorvatsko 2017 ve znamení častých kontrol

Chorvatsko, kam se dostanete i bez cestovního pasu a které není členem Schengenu, se navíc letos v dubnu uchýlilo k důkladným kontrolám na hranicích při vstupu i výstupu ze země. Turistům se tím tak mohla značně zkomplikovat cesta. Zhruba o týden později ovšem Chorvatsko od velmi přísných kontrol ustoupilo, jelikož se na hraničních přechodech tvořily dlouhé kolony. To ovšem neznamená, že tam teď nejsou žádné. Není tedy lepší zakoupit si letecký zájezd? Chorvatsko 2017 tak pro vás může být ve znamení klidu a pohody… A na závěr – do Chorvatska loni, tedy v roce 2016, podle Českého statistického úřadu vyjelo 828 000 Čechů.