Když byla Venzone nedávno zvolena nejkrásnější vesnicí Itálie, začali ji hledat na mapě nejen turisté, ale i mnoho místních, kteří o její existenci neměli ani potuchy. Leží v regionu Furlansko-Julské Benátsko (Friuli-Venezia Giulia), asi sto kilometrů od města Lignano Sabbiadoro, známého díky krásné pláži.

O té se můžete dočíst ZDE. Pokud tam někdy budete dovolenkovat a zrovna bude zamračeno, což se také občas stane, je ideální se do Venzone (mapa) vypravit na jednodenní výlet. Mimochodem – od rakouských hranic se sem dostanete po hodině jízdy, takže to není extrémně daleko ani z České republiky.

Venzone

Nejvíce Venzone poškodilo zemětřesení

Venzone (česky také Venzona) podle všeho kdysi sloužila jako zastávka na starobylé obchodní stezce z pobřeží Jaderského moře do východních Alp, a to už během keltského období kolem roku 500 před naším letopočtem. Nicméně první oficiální zmínka pochází až z roku 923. O několik desítek let později císař Otto III. pověřil tehdy vládnoucí rod, aby vykonával kontrolu nad důležitým spojením, kudy proudilo exotické zboží. Tímto tranzitem město bohatlo a vyžadovalo logicky větší ochranu. V roce 1258 začala stavba mohutných hradeb s tlustou zdvojenou zdí, strážními věžemi a vodními i jinými příkopy.

ruiny kostela ve Venzone

Vládnoucí rody se často střídaly, od roku 1351 byla vesnice pod správou habsburského vévody Albrechta II. Nakonec se Venzone stala součástí Italského království… V letech 1300 až 1338 mistr Giovanni postavil katedrálu svatého Ondřeje s portálem zdobeným reliéfy svatých a Krista, vysokou zvonicí a malou venkovní křtitelnicí. Interiér zdobí pozůstatky fresek. Světská moc se ale nechtěla nechat zahanbit, a tak v letech 1390 až 1410 vznikla velice okázalá radnice, která měla zrcadlit pro změnu politický význam.

radnice ve Venzone

Na hradby útočila vojska Markomanů, Vizigótů, Byzantinců i Lombarďanů, největší ránu jim však nezasadil nepřítel, ale příroda v podobě ničivých zemětřesení, poslední v roce 1976. Zcela bez úhony ho přežila jen brána San Genesio (1309). Hradby byly sice poškozené, ale ne zbořené. Jsou dodnes ve velmi dobrém stavu, mají obvod ve tvaru hexagonálu a délku 1300 metrů.

Venzone

Přejezdu do města Aquileia nebudete litovat

Vyplatí se zajet necelých 80 km dál, do městečka Aquileia, kde je dost památek. Například antické Forum Romanum a patriarchální bazilika, kde působil i Svatobor, syn českého knížete Spytihněva II. Ovšem hlavní místní poklad je tekutý. Kolem dokola je město obklopeno vinicemi, které plodí jedno z nejkvalitnějších vín na světě. Už ve třetím století ho opěvoval historik Hérodianos.

Forum Romanum ve městě Aquileia

Nejvíce ceněné je červené Refosco, silné, tříslovité. Hodně lidí si ho kupuje domů, kde může ještě pár let zrát, nebo si ho v restauracích dá k jídlu, ani v jednom případě neudělají chybu. Jak praví klasik, italská kuchyně má jednu velkou výhodu. Ať si objednáte cokoli, nestane se, abyste takzvaně šlápli vedle a nepochutnali si…

Venzone