V německém Sasku, u vesničky Kromlau nedaleko polských hranic, se rozkládá nádherný osmdesátihektarový park. Po vzoru slavných anglických parků ho roku 1844 založil Friedrich Herrmann Rötschke, rytíř z Kromlau, a postupně jej nechal dovybavit různými artefakty. Hlavním lákadlem parku tedy nakonec nejsou liliovníky, katalpy, azalky, rododendrony ani jiné stromy, keře či rostliny. Návštěvníky z celého světa sem vábí pohled na magicky vypadající čedičový most, který mnozí odborníci označují za architektonický zázrak.

Okouzlí vás hlavně ráno a k večeru

Byl postavený kolem roku 1860, a ačkoli vypadá pohádkově, nese název, ze kterého mrazí. Jmenuje se totiž Rakotzbrücke neboli Ďáblův most (mapa). Fascinuje všechny obdivovatele tím, jak spolu se svým odrazem na klidné a temné vodní hladině jezera Rakotzsee, přes které se klene, vytváří iluzi dokonalého kruhu. Je proto velmi vyhledávaný nejen turisty, ale i uměleckými fotografy. Nejúžasnější podívanou prý zájemcům skýtá v čase východu a západu slunce.

Rakotzbrücke neboli Ďáblův most

Postavil Ďáblův most Satan?

Architekt, který kdysi Ďáblův most navrhl, zřejmě nadřadil estetické hledisko nad jeho praktické využití. Není divu, že si lidé mysleli, že tak vysoký a úzký kamenný oblouk mohl postavit snad jedině Satan. Neobyčejný most je ale přesto dílem smrtelníků. Stavěly ho celé jedno desetiletí ruce dělníků z velkých kamenů a z šedých bloků čediče. Ty byly na místo dopraveny z různých lomů Saska, Švýcarska, ale i Čech.

Na Ďáblův most je v současné době vstup zakázaný. Bylo tak rozhodnuto v souvislosti se snahou o jeho ochranu a zachování unikátní památky pro příští generace. Jestliže se někdy v budoucnu budete nacházet v jeho blízkosti, rozhodně si ho nezapomeňte prohlédnout na vlastní oči, čeká vás jedinečný zážitek!

Rakotzbrücke neboli Ďáblův most