Jsou lokality, o nichž turisté téměř nevědí, a naopak existuje spousta míst, kam se denně hrnou davy cizinců i „přespolních“. Často až neúnosná situace má za následek to, že místním obyvatelům, potažmo úřadům dojde trpělivost. V této souvislosti se v minulých letech psalo například o Barceloně a Amsterdamu, nyní k regulaci cestovního ruchu přistoupily italské Benátky a chorvatský park Krka. O co přesně kráčí v těchto dvou případech?

Velké lodě většině Benátčanů vadí

Začněme Benátkami (mapa), kde lidé z celého světa obdivují zejména kanály, mosty, dóžecí palác a baziliku svatého Marka. Obyvatelé proslulého severoitalského města, jehož počátky spadají do období stěhování národů, se už loni rozhodli protestovat proti masové turistice. Mimo jiné dali jasně najevo svoji nevoli vůči velkým výletním lodím proplouvajícím městskými kanály. Během demonstrace lidé zabarikádovali pár kanálů gondolami.

Několik provozovatelů výletních plaveb už omezilo počet lodí, které do Benátek posílají. Někteří z nich se ovšem obávají negativního dopadu na ekonomiku. „Benátky ztrácejí pasažéry i lodě. Není to jen problém pro naše město, ale také pro další přístavy na Jadranu, v nichž se dělaly zastávky pouze na cestě k nám,“ uvedl ředitel benátského přístavního úřadu Pino Musolino. Otázkou je, zda trochu nepřehání…

Zakážou radní stavbu nových hotelů?

Dokonce i organizace UNESCO zdůraznila, že pokud město stávající problémy nevyřeší během letošního roku, zařadí Benátky na červenou listinu ohrožených míst. Začalo se tedy spekulovat například o zavedení turniketů na frekventovaných místech (zejména kolem náměstí svatého Marka) či o limitu návštěvníků na den. Na starostově stole nyní leží návrh, který by znemožnil výstavbu nových hotelů v historickém centru.

italské město Benátky

Podle Massimiliana De Martina, radního pro městský rozvoj, jsou opatření, která by zamezila vzniku nových ubytovacích zařízení, pro ochranu Benátek zásadní. Hotely totiž vyrůstají v rezidenčních budovách a vytlačují obyvatele z města. Loni měly Benátky zhruba 55 000 stálých obyvatel. Pakliže by rozvoj turistických zařízení pokračoval i nadále, v roce 2030 by ve městě nezůstal jediný obyvatel. A jen tak mimochodem – ročně Benátky navštíví cca 22 miliónů turistů, což je v průměru 60 000 denně. To znamená, že ve městě potkáte víc turistů než místních obyvatel…

V parku Krka nedávno zavedli rozumný limit

Ovšem Chorvati se k problémům postavili čelem. Těsně před začátkem hlavní sezóny zavedli limit návštěvníků, kteří budou vpuštěni do jedné z nejnavštěvovanějších lokalit v zemi. Populární vodopády Skradinski buk (mapa) v národním parku Krka tak bude moci zhlédnout maximálně 10 000 návštěvníků v jednu chvíli. Úřady chtějí takto přispět k ochraně tohoto místa. „Zatímco budou návštěvníci čekat, než budou vpuštěni ke kaskádám Skradinski buk, mohou prozkoumat další turistické stezky a vyhlídky,“ řekl ředitel národního parku Krka Krešimir Šakic.

vodopády Skradinski buk v národním parku Krka

Kaskády Skradinski buk, které jsou tvořeny velkým jezírkem a třemi vodopády, jsou dlouhodobě velkým turistickým lákadlem — obzvláště během léta, kdy se návštěvníci mohou ve vodě osvěžit a zaplavat si. Nová omezení jsou svým způsobem reakcí na zkušenosti z další chorvatské oblíbené atrakce, Plitvických jezer. Turisté totiž často scházeli ze stezek, aby si pořídili lepší fotografie, mnohdy se zřítili z útesu, čímž zapříčinili újmu nejen sobě, ale také přírodě. Kvůli velkým škodám hrozí Plitvickým jezerům, nejstaršímu chorvatskému národnímu parku, že ztratí status památky pod ochranou organizace UNESCO.

vodopády Skradinski buk v národním parku Krka