Už před přistáním na ostrůvku Capri v Neapolském zálivu, kam se lze dostat trajektem nebo vznášedlem z Neapole či Sorrenta, vás ohromí pohled na bílé útesy. Kdysi měly špatnou pověst, prý z nich tyranský císař Tiberius, který sem ke stáří odešel z Říma a odsud vládl, shazoval mladé dívky i chlapce poté, co ho sexuálně uspokojili.

Nicméně od té doby uplynulo téměř dva tisíce let. Někteří historici zvrhlosti zpochybňují – prý byl na ně už moc starý. Táhlo mu na osmdesát a ani předtím nehýřil sexuální aktivitou. Nicméně tu po něm zbyla vila Jovis, kde pobýval, lépe řečeno její zbytky.

ruiny vily Jovis na ostrově Capri

K ní vede dlouhá cesta, kterou si lze zpestřit návštěvou kostela San Stefano ze sedmnáctého století. Ještě o tři sta let starší je klášter Certosa di San Giacomo nad ním, kde je muzeum a obrazárna. Odtamtud je to k vile slabá hodinka, odměnou jsou krásné výhledy na moře a okolí.

klášter Certosa di San Giacomo

Městečko Anacapri zaujme nejen kostelem

Další velkou a asi nejnavštěvovanější atrakcí je Grotta Azzurra (Modrá jeskyně), ale o té už jsme psali ZDE. Z přístavu vede lanová dráha až do centra, které je přeplněné butiky, kam nejspíš zamíří dámy, pánové dají přednost barům nabízejícím koktejl caprese nebo limoncello, tradiční alkoholické ovocné nápoje. Mají osvěžující buket, což je za teplého počasí, které začíná už koncem května, vítané, jen se jich nesmí vypít moc. Jsou zrádné, alkohol v nich není skoro cítit a lze se jimi snadno opít.

přístav na ostrově Capri

Ti, co pouliční mumraj nemusejí, vydají se buď po jediné silnici na ostrově, anebo lanovkou do tichého městečka Anacapri, kde lze obdivovat kostel sv. archanděla Michaela z roku 1761. Na majolikové podlaze je výjev z ráje od Leonarda Chiaiese, včetně vyhnání Adama. Evy ne, o té se Bible vůbec nezmiňuje, předpokládá se, že následovala chotě do exilu dobrovolně.

kostel sv. archanděla Michaela

Slavný spisovatel si Capri doslova zamiloval

Na vrcholu lze obdivovat krásné zahrady vily San Michele, tu postavil na ruinách dalšího Tiberiova paláce (nebyl troškař, aby měl jen jeden) švédský lékař a spisovatel Axel Munthe, jenž odešel z Paříže, kde měl prosperující ordinaci, aby zde zdarma léčil místní vesničany. Budova je čistě bílá, tudíž svítí do dálky. Nachází se v ní malé archeologické muzeum s mnoha cennými bronzovými a mramorovými sochami a předměty každodenní potřeby. Mimochodem – lékař zde nezůstal, ale časem se přestěhoval.

zahrady vily San Michele

Kvůli potížím se zrakem koupil věž Materita, jednu z nejhezčích staveb, postavenou kdysi řádem kartuziánů jako obranu proti výpadům od moře, dnes už je ale zarostlá mezi stromy. Terasa jeho vily je výjimečná a lze z ní – za vynikající viditelnosti – pozorovat sopku Vesuv. Cestou je v některé tratorii možné ochutnat třeba výtečné ravioli alla caprese plněné mletým masem nebo salát s rajčaty a mozzarellou (l’insalata caprese). Dále vyhlášené dezerty – la torta caprese, kakaový dort s ořechy, a babá, tedy piškot s vanilkovým krémem a šlehačkou, zalitý limoncellem.

A na závěr zajímavá informace – ostrov Capri (mapa) můžete navštívit i v rámci některého z poznávacích zájezdů. Ty nejvýhodnější naleznete ZDE.

jeskyně Faraglioni na jihovýchodě Capri