Jedním z nejpozoruhodnějších – zároveň však ve světě nejméně známých – geologických útvarů v Srbsku je Djavolja Varoš, tedy Ďáblovo město. Nachází se necelých třicet kilometrů jihozápadně od města Kuršumlija, kousek pod vrcholem pohoří Radan. Jde o 202 kamenných věží a zemních pyramid, které ční k nebi do výšky od dvou do patnácti metrů.

Jejich šířka se u základny pohybuje v rozmezí od čtyř do šesti metrů, v oblasti špice pak mají v průměru asi metr. Jsou rozety na ploše zhruba 67 hektarů. Už padesát let je formace Djavolja Varoš (mapa) chráněnou rezervací a roku 1995 ji srbská vláda prohlásila za přírodní památku prvořadého významu. Obdobně jako naše Pravčická brána byl impozantní skalní útvar nominován do hlasování o sedm přírodních divů světa, ale do finále se neprobojoval.

Zvláštní giganti připomínají lidské postavy

Skalní formace Djavolja Varoš v Srbsku vznikla vlivem eroze místa, na němž před miliony lety probíhala intenzivní vulkanická činnost. Díky navrstvení různých materiálů má většina věží „hlavy“ z tvrdého andezitu, který je chrání před další erozí. Skalní komíny osazené kamennými bloky o hmotnosti kolem sta kilogramů připomínají postavy. Zdají se být neskutečné, přitom tu přetrvávají už několik století.

Iluzi nadpřirozeného místa napomáhá i výjimečná akustika oblasti a fakt, že okolní krajina je porostlá bujnou vegetací, zejména habrovými lesy, zatímco prostor samotných skalních pyramid má pouštní charakter. Jejich načervenalé zabarvení, jež se mění v průběhu dne s intenzitou slunečního svitu, odedávna zaměstnávalo představivost místních obyvatel. Není divu, že byly zemní pyramidy Djavolja Varoš obestřeny řadou pověstí.

Djavolja Varoš neboli Ďáblovo město

Útvar Djavolja Varoš má prý spojitost se svatbou

Jedna z nich vypráví o ďáblovi, který toužil svést na scestí zdejší bohabojné vesničany. Očaroval vodu potoka tak, že se omámení sedláci rozhodli oženit bratra se sestrou. Svatební průvod se pokoušela zastavit horská víla, ale neúspěšně. Nakonec zasáhl samotný stvořitel a v návalu hněvu spojil nebe se zemí a svatebčané zkameněli.

Kromě skal Djavolja Varoš jsou zde i dva zajímavé přírodní prameny s vysokým obsahem minerálů. Jeden se jmenuje Djavolja voda (Ďáblova voda) a je extrémně kyselý (hodnota pH dosahuje 1,5). Tento pramen bývá na konci léta takřka vyschlý. Ani druhý pramen s názvem Crveno vrelo (Rudá studna) se nedoporučuje k pití, zato však prý pomáhá při hojení ran.

Djavolja Varoš neboli Ďáblovo město