Na ostrov Kea jezdili zejména obyvatelé Atén. Hospodářská krize v tomto případě působila pozitivně, mnozí totiž předělali svoje letní chaty na penziony, anebo je alespoň pronajímají. Turista často nemůže čekat velký luxus, ale komu stačí postel, sprcha a kuchyň, jelikož skoro celý den tráví u moře a večer na procházce, bude spokojen.

Zdejší restaurace vás finančně nezruinují

Jsou tu krásné a liduprázdné pláže, k nimž vedou půvabné cestičky. Jediným problémem je komplikovaná doprava, jezdí sem trajekt z přístavního městečka Lavrion (mapa). Z Atén je to sice dál, ale obyvatelé tohoto města mají k dispozici jachty a čluny. Kdo zvolí tuto variantu, kotviště je i dnes v malém přístavu Vourkari (mapa).

ostrov Kea

Hlavně kvůli Atéňanům, protože si na rekreaci odmítali vařit, má ostrov Kea řadu výborných restaurací. Platí v nich „řecké“ ceny, což znamená, že se tu dá najíst nejen velmi chutně, ale i lacině. Většina vesnic na celém ostrově je plná bíle omítnutých domů, jež doslova září už z velké dálky a především od moře či z pláže je na ně pěkný pohled, který uspokojí oko romantika.

ostrov Kea

Vesničané si na turisty teprve zvykají

Kdo tu jednou byl, rád se sem vrací. Na druhou stranu je ostrov Kea pro 90 procent nejen našich turistů neznámý, tudíž si uchovává svůj původní ráz, zejména v horách. Pro příznivce pěší turistiky jde o učiněný ráj. Cesty vedou přes kopce, úbočí, pole plná divoce rostoucích květin, terén je zcela přijatelný pro běžného chodce, žádné krpály. Lze se toulat celý den a potkáte snad jen pastevce vyhánějící stáda, hlavně koz a jehňat.

ostrov Kea

Jestliže se výletník vydá dál, narazí na tradiční vesnice, kde na cizince nejsou zvyklí. Je nutné počítat s tím, že se místní budou chovat odtažitě. Nakonec – vydrželi bez nich pět tisíc let a změna je neláká. Mnozí se považují za potomky Káriů, záhadného národa, o kterém se moc neví. Ne, že by se chovali nepřátelsky, nicméně trochu dávají najevo, že čím kratší dobu se zdržíte, tím lépe.

ostrov Kea

Co má ostrov Kea společného s Indiány?

Pokud jde o ubytování, je obvykle – jak už bylo řečeno – prosté, ale všude je čisto. Je však lepší si předem zjistit, zda jsou volná lůžka. Největší šance je v hlavním městě, které se jmenuje Ioulida (nebo také Ioulis). Je postavené v kopci, domky nalepené na sobě trochu připomínají indiánské město, pueblo. Horní stavby byly sídlem boháčů, ale ne všem se podařilo majetek udržet, takže jsou z nich hotýlky. Vybaveny jsou pochopitelně luxusněji.

Ioulida láká i gurmány, doporučované jsou zejména restaurace Ronaldo’s, a to díky skvěle upraveným a vždy čerstvým darům moře, a také Piatsa. Stojí za to dát si jako předkrm strapatsadu (míchané vejce se sýrem a rajčaty) či sýrové omáčky, vynikající je arni lemonato (jehněčí na citrónu) a moschari kokkinisto (hovězí v rajské omáčce). Po dobrém jídle se hodí espresso a nějaká sladkost. Ideální je kavárna En Lefko s krásnou stinnou terasou a luxusním výhledem. Ostrov Kea v Řecku je zkrátka příhodným místem pro ty, co touží po nadstandardním klidu…

ostrov Kea