Na jihozápadním pobřeží Norska, konkrétněji na okraji města Stavanger, což je čtvrté největší norské město, narazíte v Hafrsfjordu na tři obří meče zabodnuté do země. Jsou pevně usazené ve skalnatém povrchu, nelze s nimi hnout a nelze je přemístit. Meče jsou celé vyrobené z bronzu a ční do výšky téměř deseti metrů. Proč tu jsou a co znamenají?

Za všechno prý může ženská

Tohle pro někoho možná trochu zvláštní sousoší (mapa) tvoří památník příznačně pojmenovaný Sverd i fjell, česky Meče ve skále. Památník byl odhalen roku 1983 za osobní účasti tehdejšího norského krále Olafa V. Autorem netradičního díla, které má navěky Norům připomínat bitvu, jež se na místě odehrála roku 872, je sochař Fritz Røed. Ve zmíněné bitvě tehdy slavně zvítězil král Harald I. Krásnovlasý a sjednotil do té doby rozdělené norské území. Stal se tedy prvním králem sjednocené země a založil říši Vikingů.

Mimochodem, podle legendy byla klíčovou pro sjednocení Norska milostná romance. Začalo to Haraldovou nabídkou k sňatku dceři sousedního krále. Jenže Gyda Eiríksdóttir údajně prohlásila, že se nestane jeho ženou, dokud nebude králem celého Norska. A Harald přísahal, že se neostříhá ani neučeše, dokud to nedokáže. Trvalo mu to deset let…

památník Sverd i fjell

Obdivovat můžete nejen Sverd i fjell

Těžko říci, zda je příběh pravdivý, nebo vymyšlený a inspirovaný oblíbenými příběhy z někdejšího královského dvora, jak si myslí většina odborníků. Vraťme se však k památníku Sverd i fjell. U něj máme díky výkladu autora jistotu, že jednotlivé meče poukazují na části Norska před sjednocením. Nejvyšší meč symbolizuje vítězného krále Haralda I. a dva menší meče jeho poražené protivníky.

Památník Sverd i fjell ale rozhodně není jediným důvodem k návštěvě této oblasti. Přímo ve středu nedaleko ležícího města Stavangeru stojí nejstarší kamenná norská katedrála – Stavanger domkirke (mapa). Pochází z 12. století a byla vybudována již v době založení města. Najdete zde také nespočet muzeí a dalších turistických atrakcí či jezer, která jsou oblíbeným místem k rekreaci.

katedrála Stavanger domkirke