Le Musée des grenouilles (Muzeum žab) bezesporu patří k nejšílenějším stálým expozicím v rámci Evropy. Tuhle kuriozitku najdete ve starobylém městečku Estavayer-le-Lac, které se rozkládá v srdci francouzsky mluvící části Švýcarska, v blízkosti jezera Neuchâtel. Ulicemi vás k netradičnímu muzeu, jež sídlí v jedné z nejstarších budov v centru města, nasměrují papírové makety žab v nadživotní velikosti. Zavěšené mezi domy poutají pozornost všech turistů.
Unikátní dílo vytvořil nudící se voják
Expozice v prostorné sklepní místnosti zahrnuje neobvyklou sbírku více než stovky vycpaných obojživelníků. Budeme-li konkrétnější, je zde přesně 108 kusů vycpaných žabek, které na první pohled vypadají jako z porcelánu nebo z plastu. Jsou nastylizovány do nejneuvěřitelnějších pozic, parodujících lidský život. Objevíte tu tedy například žabáka holícího se břitvou, několik žab naaranžovaných kolem stolu s pivem a kartami. Nebo žábu polykající porci špaget. A o kus dál deset žab sedí jako žáčci v předpotopních školních lavicích, další představují vojáky v akci a podobně. Jedna žába si dokonce osedlala veverku… Pouhý popis nestačí, to prostě musíte vidět na vlastní oči!
Exponáty přitom nelze brát jako výstřelek nějakého pseudoumělce 21. století, jsou totiž staré už 150 let a patří k symbolům městečka. Jeho obyvatelé netradiční sbírku považují za svůj „poklad“ a za evropský unikát. Bizarní kolekci žab vytvořil v letech 1853 až 1860 penzionovaný voják François Perrier. Býval svého času kapitánem švýcarské gardy, sloužil ve Vatikánu. Po ukončení aktivní vojenské služby se vrátil do Estavayer-le-Lac, a protože neměl nic na práci, začal sbírat žáby. Preparoval je a pak z nich sestavoval takřka divadelní scény. A to až do své smrti.
V obci Estavayer-le-Lac se zaručeně pobavíte
Průvodce z muzea vám během prohlídky jednotlivých exponátů ochotně vysvětlí, jak je možné, že kůže žab zůstala naprosto neporušená. Žabí vnitřnosti a kosti tvůrce sbírky vytahoval ústy a prázdnou kůži plnil pískem. Následně žáby tvaroval do potřebných poloh tak dlouho, až detailně splňovaly jeho představu. Dlužno dodat, že k tomu vyráběl i miniaturní, ovšem věrné kopie nábytku a všech použitých předmětů, včetně břitev, zbraní, příborů a psacích potřeb. Navíc žabky oblékl i do slušivých oblečků.
Soubor vycpaných žab ve Švýcarsku vypadá jako nový díky pečlivé rekonstrukci, kterou prošel. Na konci minulého století měla totiž sběratelská kuriozita namále. Byla v hodně zbědovaném stavu a ozývaly se hlasy, že by měla být zničena. Nakonec převážil názor, že jde o historický unikát, a „mistrovské dílo“ v městečku Estavayer-le-Lac (mapa) bylo zachráněno.