Le Musée des grenouilles (Muzeum žab) bezesporu patří k nejšílenějším stálým expozicím v rámci Evropy. Tuhle kuriozitku najdete ve starobylém městečku Estavayer-le-Lac, které se rozkládá v srdci francouzsky mluvící části Švýcarska, v blízkosti jezera Neuchâtel. Ulicemi vás k netradičnímu muzeu, jež sídlí v jedné z nejstarších budov v centru města, nasměrují papírové makety žab v nadživotní velikosti. Zavěšené mezi domy poutají pozornost všech turistů.

Unikátní dílo vytvořil nudící se voják

Expozice v prostorné sklepní místnosti zahrnuje neobvyklou sbírku více než stovky vycpaných obojživelníků. Budeme-li konkrétnější, je zde přesně 108 kusů vycpaných žabek, které na první pohled vypadají jako z porcelánu nebo z plastu. Jsou nastylizovány do nejneuvěřitelnějších pozic, parodujících lidský život. Objevíte tu tedy například žabáka holícího se břitvou, několik žab naaranžovaných kolem stolu s pivem a kartami. Nebo žábu polykající porci špaget. A o kus dál deset žab sedí jako žáčci v předpotopních školních lavicích, další představují vojáky v akci a podobně. Jedna žába si dokonce osedlala veverku… Pouhý popis nestačí, to prostě musíte vidět na vlastní oči!

Le Musée des grenouilles (Muzeum žab) v městečku Estavayer-le-Lac

Exponáty přitom nelze brát jako výstřelek nějakého pseudoumělce 21. století, jsou totiž staré už 150 let a patří k symbolům městečka. Jeho obyvatelé netradiční sbírku považují za svůj „poklad“ a za evropský unikát. Bizarní kolekci žab vytvořil v letech 1853 až 1860 penzionovaný voják François Perrier. Býval svého času kapitánem švýcarské gardy, sloužil ve Vatikánu. Po ukončení aktivní vojenské služby se vrátil do Estavayer-le-Lac, a protože neměl nic na práci, začal sbírat žáby. Preparoval je a pak z nich sestavoval takřka divadelní scény. A to až do své smrti.

V obci Estavayer-le-Lac se zaručeně pobavíte

Průvodce z muzea vám během prohlídky jednotlivých exponátů ochotně vysvětlí, jak je možné, že kůže žab zůstala naprosto neporušená. Žabí vnitřnosti a kosti tvůrce sbírky vytahoval ústy a prázdnou kůži plnil pískem. Následně žáby tvaroval do potřebných poloh tak dlouho, až detailně splňovaly jeho představu. Dlužno dodat, že k tomu vyráběl i miniaturní, ovšem věrné kopie nábytku a všech použitých předmětů, včetně břitev, zbraní, příborů a psacích potřeb. Navíc žabky oblékl i do slušivých oblečků.

Le Musée des grenouilles (Muzeum žab) v městečku Estavayer-le-Lac

Soubor vycpaných žab ve Švýcarsku vypadá jako nový díky pečlivé rekonstrukci, kterou prošel. Na konci minulého století měla totiž sběratelská kuriozita namále. Byla v hodně zbědovaném stavu a ozývaly se hlasy, že by měla být zničena. Nakonec převážil názor, že jde o historický unikát, a „mistrovské dílo“ v městečku Estavayer-le-Lac (mapa) bylo zachráněno.

maketa žáby lákající veřejnost do muzea