Muzeum umění v Los Angeles v USA, tedy The Los Angeles County Museum of Art, zkráceně LACMA, se od svého založení v roce 1965 věnuje sběru uměleckých děl s nejrůznější tematikou. Jeho úžasné sbírky nyní zahrnují na 130 tisíc exponátů z období historie od starověku až po moderní kousky ze současnosti. A doslova hitem se během posledního roku stal Rain Room, tedy ve volném překladu Dešťová místnost či Dešťový pokoj.

Všude kolem bude pršet jako z konve

Autory tohoto neotřelého a naprosto unikátního projektu v Los Angeles jsou Hannes Koch a Florian Ortkrass z londýnského uměleckého kolektivu Random International. Společně vytvořili místnost se simulovaným magickým lijákem. Co si pod tím máme konkrétně představit?

V prostoru pokoje bez přestání prší, vždy ovšem kromě místa, na kterém se aktuálně nachází návštěvník. Pokud tedy vejdete dovnitř, kolem vás se budou spouštět proudy vody, ale vy můžete chodit, kudy chcete, fotografovat a dělat si selfie dle libosti a zůstanete naprosto suší a nenamočí se ani žádné další věci, které při sobě máte. Lidé tu tak mohou prožít intenzivní pocit, že mají déšť pod kontrolou, že ho ovládají.

Rain Room vás obohatí o nevšední zážitek

Ovšem nejde tu zdaleka jen o déšť. Veškeré prožitky a pocity totiž navíc umocňují světelné a zvukové efekty. Rain Room podle mínění některých odborníků skvěle demonstruje myšlenku, že každý člověk má schopnost ovlivnit jakékoli prostředí, do kterého se rozhodne vstoupit.

Rain Room je v LACMA na Wilshire Boulevard (mapa) přístupný veřejnosti od listopadu 2015. A ačkoli měl tento výstavní projekt koncem ledna letošního roku nadobro skončit, The Los Angeles County Museum of Art jej nakonec s ohledem na veliký úspěch zařadilo do své trvalé nabídky. Není divu, vždyť od začátku expozice navštívilo Rain Room téměř 190 tisíc lidí. Tak co říkáte, nevypravíte se tam také?

muzeum LACMA, v němž se Rain Room nachází