Když TripAdvisor, největší cestovní portál na světě, před pár lety zveřejnil seznam deseti nejhezčích pláží světa, figurovala mezi nimi i ta, která se rozprostírá v zátoce Rhossili Bay na poloostrově Gower (nebo také Gŵyr). Tedy jen několik desítek minut jízdy od města Swansea v jižní části Walesu. I když pro zhýčkané turisty není zdejší moře dostatečně „kafovité“, v létě má ideální teplotu pro osvěžení.

Zdejší vlny přitahují surfaře

Pláž v Rhossili Bay (mapa) je dlouhá přibližně 5 km a je zakončená dunami. Možná ji znáte z televize. Mimo jiné se totiž objevila i v zahajovacím ceremoniálu Olympijských her v Londýně v roce 2012, odehrával se tu koncert vysílaný v přímém přenosu. Atrakcí, která sem přivábí světaznalé cestovatele, děti i surfaře, jsou vlny, jejichž výška se může měnit podle síly větru. Velký vliv má ale i tvar pobřeží, někde prostě buší usilovněji. Takže si zde přijdou na své jak zkušení, tak ti, co s jízdou na prkně teprve začínají. Pokud jde o děti, pro ně je úžasné pozorovat nespočet vodních živočichů v úžasně průzračné vodě.

surfaři na pobřeží jižního Walesu

Do města Swansea a jeho blízkého i vzdálenějšího okolí však míří rovněž jedinci, pro které koupání není důležité. Touží navštívit místo, jež bylo nejen rodištěm, ale i trvalou inspirací proslulého básníka Dylana Thomase, který tu má i své Centrum (mapa). Tam se zájemci mohou pokochat památkou na něj. Na další slavnou rodačku, herečku Catherine Zeta-Jones, se jaksi zapomnělo, její socha by byla určitě atraktivnější než z alkoholu otylého barda.

socha básníka Dylana Thomase

Západ slunce nad Rhossili Bay láká fotografy

Oblast se pyšní i nádhernými parky a zahradami, oceněnými v různých soutěžích. Kdyby se nějakému vodomilci přece jen moře zdálo studené, má zde k dispozici veřejný bazén. Jezdí sem spíš obyvatelé z dalších velšských měst na víkendový odpočinek, kterého se jim určitě dostane, i díky půvabným procházkám, například kolem viktoriánského letoviska Mumbles. To i dnes „dýchá“ starobylou atmosférou.

město Swansea

Romantici si zcela jistě nenechají ujít idylický západ slunce z místa Worm’s Head v zátoce Rhossili Bay (devátý nejčastěji fotografovaný na světě). Spokojen bude i turista, který si z každé navštívené destinace zkrátka musí přivézt suvenýr. V jižním Walesu je nejčastěji žádaná místní keramika nebo ručně vyřezávané lžíce, tzv. lovespoons. Mimochodem – o městě Swansea jsme se v minulosti rozepsali ZDE, a to v souvislosti s „krvavou fontánou“…

západ slunce nad Rhossili Bay