Altiplano – rozprostírající se na území Bolívie a Peru, ale částečně i v Chile a Argentině – je druhou největší náhorní plošinou světa. Tato oblast, jíž se přezdívá Tibet Ameriky, skrývá mimo jiné neuvěřitelné skalní útvary, písčité, kamenité i solné pouště, horké prameny a laguny – pozůstatky dávných jezer, které vlivem odlišného minerálního složení podloží a dalších faktorů hrají všemi barvami.

Na jihozápadě je tak například slané jezero s příznačným názvem Laguna Verde, tedy Zelená laguna. Rozloha jezera činí 1 700 hektarů a v podstatě tvoří nejjižnější část národního parku Eduardo Avaroa a zároveň i celé Bolívie, v níž se toto chráněné území nalézá (mapa). Za zvláštní zelené zabarvení vody v tomto jezeře u úpatí neaktivního vulkánu Licancabur může především vysoký obsah minerálních látek, k nimž patří hořčík, uhličitan vápenatý, olovo a především jedovatý arsen.

Laguna Verde v národním parku Eduardo Avaroa

Plameňáci pobývají o kus dál

Barva jezera se mění od světle tyrkysové až po tmavě zelenou v závislosti na síle větru. Právě silný a mrazivě ledový vítr je tu častým jevem, víří a promíchává sedimenty na dně jezera a teplota vody v jezeře kvůli němu může klesnout až k minus 56 stupňům Celsia. Přesto jezero nikdy nezamrzá, a to vlivem již zmíněného specifického chemického složení. To je však zároveň příčinou toho, proč u jezera nikdy nespatříte plameňáky.

plameňáci u jezera Laguna Hedionda

Ti v oblasti sice žijí v poměrně velkém množství a setkat se tu můžete se třemi druhy – plameňákem chilským, Jamesovým a andským, ale zdržují se u dalších jezer – Laguna Blanca nebo Laguna Colorada. Druhé ze jmenovaných jezer je zbarvené červeně díky řasám a mnozí turisté, kteří u něj byli, tvrdí, že je ze všech zdejších jezer nejkrásnější.

Laguna Colorada v národním parku Eduardo Avaroa

Eduardo Avaroa ukrývá i Kamenný strom

K nejnavštěvovanějším unikátům v rezervaci Eduardo Avaroa pak také patří Árbol de Piedra (Kamenný strom), který se nachází v poušti Siola. Sedmimetrový pískovcový skalní útvar se směrem nahoru rozšiřuje a opravdu tvarem připomíná strom. Údajně je deset tisíc let starý.

Árbol de Piedra neboli Kamenný strom