Francie je jedna z nejkrásnějších i nejnavštěvovanějších zemí světa, letos by sem podle odhadů mělo přijet rekordních 88 milionů turistů. Ti naši se do ní ale moc nehrnou, asi proto, že se většinou nedomluví. Mladí Francouzi sice ovládají angličtinu a starší zase němčinu, ale z hrdosti nepoužívají jiný než rodný jazyk.

Tato bariéra ale asi není jediná, vždyť Češi jezdí do arabských zemí, kde se také dorozumí jen posunky. Možná za to může fáma, že je hodně drahá, hlavně atraktivní lokality – Azurové pobřeží, Francouzská riviéra. To není úplně pravda, i ve vyhlášeném Cannes lze sehnat ubytování na 8 dní za 6 až 7 tisíc Kč (bez stravy). A venkovské regiony jsou mnohem lacinější a lze v nich zažít báječnou dovolenou. Za příklad mohou posloužit nově (2016) sloučené, Languedoc-Roussillon a Midi-Pyrénées, jejich centry jsou města Montpellier a Toulouse.

Château d'eau du Peyrou ve městě Montpellier

Ideální pláž si zde najde doslova každý

Začneme asi tím, co našince nejvíc zajímá. Přímořská letoviska roztroušená po pobřeží nabízejí 215 km pláží s velmi jemným pískem. Jsou dost široké, v blízkosti či přímo na nich je spousta stánků s občerstvením. Poskytuje i bezpočet možností pro milovníky aktivní dovolené, zejména adrenalinové, na své si přijdou třeba příznivci kitingu a windsurfingu. Ti, kdo mají raději klid a pohodu, bez problémů najdou opuštěné romantické zátoky. Když je moře omrzí, mohou navštěvovat přírodní i historické zajímavosti, hned osm památek v této části jižní Francie je na seznamu UNESCO.

pobřeží jižní Francie je dlouhé a nádherné

Nejvyhledávanější akvadukt Pont du Gard (mapa) navštíví dva miliony turistů ročně, což je hned po Eiffelově věži a Versailles nejvíc. Postaven byl někdy kolem roku 19 př. n. l. za císaře Augusta, je přes 49 metrů vysoký, až 275 metrů dlouhý. Tehdy tvořila jižní Francie provincii (tak vznikl název města Provence) se starým Římem. Má proti jiným atrakcím výhodu, že se tu neplatí vstupné, navíc řeka Gard tekoucí pod ním slouží jako koupaliště, jsou zde i pláže. Kvůli silným proudům je jen zákaz plavání pod samotným akvaduktem, ovšem nikdo ho nekontroluje. Vždy se najde odvážlivec, který to zkusí, zatím se prý žádný neutopil.

pýchou jižní Francie je akvadukt Pont du Gard

Jižní Francie nadchne i antickou arénou

Zajímavostí, co bychom hledali ve Španělsku, se chlubí město Nîmes (mapa). V tamní antické aréně se pravidelně konají býčí zápasy, ovšem nekrvavé. Je i volně přístupná, z ochozů je nádherný výhled na město, hlavně k večeru.

aréna ve městě Nîmes

Zaujmou římské chrámy Maison Carrée, Dianin v nádherné zahradě Jardins de la Fontaine s osmibokou věží Tour Magne (na snímku). Zda měla vyhlídkovou či jinou funkci, o to se vedou spory. Jsou tu nejrůznější muzea, přírodní parky.

věž Tour Magne ve městě Nîmes

Pozoruhodný je také Canal du midi ze sedmnáctého století, 240 kilometrů dlouhý, spojuje Středozemní moře a Atlantik. Má 126 mostů, tunel a dá se sjet i na obyčejné lodi, pronajímají se na mnoha místech.

ozdobou jižní Francie je také Canal du midi

Matyáš z Arrasu tady čerpal inspiraci

Kdo rád chodí na túry, určitě nevynechá pohoří Cévennes s nejvyšším vrcholem Mont Lozère (1699 m). Pramení tu i francouzská kultovní řeka Loira. Krásná krajina je v okolí průsmyku Faisses, možností přespat ve skromném penzionu či kempu je dost.

pohoří Cévennes

Znalci architektury asi zamíří do gotické katedrály Notre-Dame v Rodez (department Aveyron), inspirovala prý Matyáše z Arrasu k té naší na Pražském hradě. Vinaři využijí toho, že zdejší region je největší na světě pro pěstování vín s označením původu, kulinářům určitě neujde sedm restaurací s michelinskou hvězdou. V regionech Languedoc-Roussillon a Midi-Pyrénées si prostě každý najde, co chce – podle svého gusta.

gotická katedrála Notre-dame v Rodez