Únava je jedním z největších nepřátel pracujícího člověka, což mohou potvrdit zejména ti, kteří mají sedavé zaměstnání a musejí celý den přemýšlet, dělat důležitá rozhodnutí a hledět do počítačového monitoru. Španělé – a nejen oni – mají velkou výhodu, jelikož se v jejich zemi dodržuje siesta, během níž si mohou po obědě zdřímnout. Ovšem ve velkých městech tato tradice poněkud upadla, tudíž zaměstnanci korporátů často pracují bez odpočinku a v závěru dne jsou unavení. Z toho důvodu v Madridu vznikl nevšední bar s názvem Siesta & Go.

Za hodinu zaplatíte necelé čtyři stovky

O co kráčí? Siesta & Go je první „šlofíkový bar“, kde si úředníci mohou oddechnout během polední pauzy. Podnik Španělky Marii Estrellly Jorro de Inzaové je situován v samém centru madridské finanční čtvrti (mapa), a tak ho ocení zejména bankéři, manažeři či úředníci. Za 14 eur (cca 360 Kč) na hodinu si mohou pronajmout privátní pokoj, kde se lze nerušeně ponořit do říše snů. V metropolích, mezi něž se řadí i Madrid, je totiž problémem, že vzdálenost mezi prací a domovem je mnohdy natolik velká, že by lidé strávili celou siestu cestováním.

podnik Siesta & Go v Madridu

Rezervaci předem Siesta & Go nevyžaduje

„Je vtipné, že my Španělé jsme známí siestou, ale vlastně jí neprovozujeme úplně profesionálně. Chodí k nám mnoho mužů v oblecích, kteří si zkrátka chtějí odfrknout, nebo ženy, co si rády na chvíli sundají vysoké podpatky. Nejrušněji je tu přes oběd,“ prozradila majitelka baru Siesta & Go, jehož koncept je inspirován kapslovými hotely v Japonsku.

Lidé zde přitom nemusejí pouze spát. Mohou si zkrátka jen v klidu sednout, začíst se do knihy, připojit se k internetu nebo si přečíst noviny. Jsou tady i stoly určené pro studenty, kteří hledají tiché místo k učení. „Přijdete bez objednání termínu, v čas, který si sami zvolíte. Peníze jsou účtovány od minuty, kdy sem vkročíte, do chvíle, kdy odejdete, a vždy s pětiminutovou zdvořilostní rezervou,“ píše se na stránkách podniku Siesta & Go. Otázkou zůstává, kolik manažerů tu hodlá skutečně spát a kolik jich bude chtít nepozorovaně „odpočívat“ se svými sekretářkami a asistentkami…