Doba se změnila a platba kartou se pro mnoho lidí stala každodenní samozřejmostí. Jsou tací, kteří tento způsob úhrady volí i v cizině – v obchodech, restauracích či na poštách. Pokud se řadíte do této kategorie občanů, pak byste měli vědět, že platba kartou v zahraničí se vám za jistých okolností může neprávem pěkně prodražit. Kamenem úrazu je služba zvaná cash advance.

Ta držiteli platební karty umožňuje vybrat si na přepážce banky či třeba směnárny finanční hotovost. Jestliže k takové transakci dojde, počítejte s tím, že si ji banka nechá zaplatit. Poplatky se pohybují v řádech desítek až stovek korun. Službu cash advance vám však jistí obchodníci „mohou“ naúčtovat i v případě, že jste ji vůbec nevyužili!

Za všechno často může banka obchodníka

V čem je problém? Někteří obchodníci v cizině ji zadávají i v momentě, kdy pouze platíte za nákup, byť jen za známky na poště. Platba kartou se může „otočit proti vám“ zejména v Maďarsku a Chorvatsku.

Tam jde o sezónní novinku a obchodníci, označení informační samolepkou, mají možnost poskytovat službu cash advance. V takovém případě obchodník volí typ transakce, tj. může ji zadat jako cash advance, nikoliv jako bezhotovostní. Mnohdy se však jedná o chybné nastavení terminálu ze strany banky, jež pro obchodníka zajišťuje možnost přijímat platby kartou. Klient provádí platbu kartou standardním způsobem bez možnosti zjistit, že transakce bude účtována s poplatkem.

Každou účtenku si pečlivě uschovejte

Někdy mají klienti možnost zjistit detaily platby ihned, a to z účtenky transakce. Proto se doporučuje, aby si lidé zkontrolovali účtenku po každém použití karty. Bude-li obsahovat jakoukoliv zmínku o výběru hotovosti, ač klient chtěl pouze platit, a nikoliv vybírat hotovost, měl by na tuto skutečnost na místě upozornit obchodníka a kontaktovat svoji banku.

K podobným případům jsou banky údajně vstřícné a po prověření reklamace chybně naúčtovaný poplatek vracejí. Konkrétní případ poté řeší s obchodníkem či jeho bankou. Pochopitelně je důležité uschovat si všechny doklady o provedených transakcích a během reklamace je předložit. I když se vám podaří docílit nápravy, ztrátu času a nepříjemné okamžiky prožité v místě, kde vás oberou, vám už nikdo kompenzovat nebude…

platba kartou

Na kolik vyjde platba kartou s nežádoucí přirážkou?

Některých lidí se problém dotkne více, jiných méně. Záleží na tom, kdo jim vydal platební kartu. Kolik si tedy jednotlivé banky aktuálně účtují za službu cash advance? Air Bank jen 25 Kč, mBank 29 Kč, avšak Equa bank již 99 Kč, Česká spořitelna 125 Kč, Komerční banka 148 Kč a ČSOB dokonce 200 Kč! Rafinovanější podmínky má Expobank, účtuje si 2,5 % z částky, minimálně 80 Kč. Obezřetní by měli být i klienti UniCredit Bank – ta si účtuje 100 Kč + 0,5 % z částky. Ještě více vám odečte Raiffeisenbank – 150 Kč + 0,5 % z částky. Máte-li kartu od Sberbank, finanční ústav vám strhne z účtu 180 Kč + 1 % z částky! Takže si dejte velký pozor na to, aby se vám platba kartou během dovolené či pracovní cesty – třeba i opakovaně – nevymstila…