Když portál European Best Destinations vyhlásil výsledky ankety, v níž turisté rozhodli, že nejkrásnější pláží Evropy je Galapinhos u portugalského Setúbalu, nešlo o překvapení. Nejen pro ty, co ji osobně navštívili, ale pro všechny, co do této země jezdí.

Češi zatím objevují Portugalsko pozvolna, obvykle míří na jeho nejjižnější výběžek, do oblasti Algarve s hlavním městem Faro. I když určitě budou spokojení s plážemi, vodou i koupáním, je tato destinace místy lidmi „našlapaná“, což nemusí každému vyhovovat.

Nedaleký klášter nabízí úžasný výhled

Přitom řadu půvabných pláží lze nalézt v blízkosti Lisabonu. Pláž Galapinhos (mapa) mezi ně také v podstatě patří, vždyť je vzdušnou čarou vzdálená asi jen 30 km. K vítězství jí možná pomohl fakt, že je součástí přírodního parku Arrábida. Jeho krása spočívá v kombinaci středomořské fauny, lesnaté, mírně zvlněné krajiny (nejvyšší vrchol Serra da Arrábida má 499 metrů, takže žádná velehora), která se svažuje k pobřeží. Na něm jsou kromě vyznamenané pláže ještě další dvě – Portinho da Arrábida a Figueirinha.

přírodní park Arrábida

Ti, co nejsou líní či nemohoucí, vylezou na kopec ke klášteru Convento de Nossa Senhora da Arrábida z šestnáctého století, odkud jsou krásně vidět všechny tři. Kdo chce jít dovnitř, návštěvy jsou od středy do neděle (jen po předchozí domluvě), v srpnu je zavřeno. V interiéru nelze čekat přepych, venkovští mniši si na něj nepotrpěli a také neměli peníze na drahou výzdobu.

klášter Convento de Nossa Senhora da Arrábida

V případě únavy ze slunce není od věci krátce navštívit Setúbal. První osadu tady založili Římané – kdo jiný. Zato Maurům se po dobytí moc nelíbil, tak ho opustili, městem byl oficiálně prohlášen 15. září 1860. Mezi hlavní památky patří gotický opevněný klášter Mosteiro de Jesus, pevnost Forte de São Filipe a kostel Igreja de São Julião. Fotbalový fanoušek zpozorní při zprávě, že se tu narodil známý trenér José Mourinho. Kdo má rád přírodu, vydá se do blízké přírodní rezervace Reserva Natural do Estuário do Sado.

Mosteiro de Jesus

Nejen na Galapinhos se dostanete na kole

Většina lidí, kteří přistanou na letišti v Lisabonu, vůbec netuší, že je prakticky celý „obklíčen“ plážemi. Jak městskými, tak těmi ležícími o něco dál, ale stále v dosahu, na většinu z nich se dostanete během hodiny. Hodně pláží se pyšní Modrou vlajkou, zárukou čistoty a vysoké kvality vody. Ta zdejší sice není tak teplá jako v Algarve, ale zato v parném dni víc osvěží. Uděláte-li si okružní cestu na kole, které si můžete zapůjčit zdarma, spatříte i nádherné útesy. Mimochodem – nejčistší moře je prý na pláži Portinho da Arrábida, vzdálené jen 8 minut jízdy autem od pláže Galapinhos.

pláž Portinho da Arrábida

Za jednu z nejkrásnějších je sborově označována Guincho, přesto není většinou přelidněná, má vysoké vlny, hodně sem proto jezdí surfaři. Vyloženě klidná a tichá je Meco, nádherná je i Adraga. Sesimbru ocení nejen milovníci koupání, ale i dobrého jídla, na promenádě se nachází řada restaurací. Všechny jsou výborné, jelikož se – tím, jak si konkurují – předhánějí ve vymýšlení kulinářských specialit. Na mnoha plážích je spousta barů, takže sem zamíří hlavně příznivci dobrého pití, především vína. Znalci tvrdí, že těžko mohou sáhnout vedle, tento mok je vyhlášený vysokou kvalitou.

pláž Guincho

Přímo na pláži Tamariz lze obdivovat středověký zámek v Estorilu. Jde o historické město, bylo sídlem mnoha panovníků, často jen přechodným. V posledních desetiletích proslulo rovněž kasinem a automobilovým okruhem, kde se konaly zkušební jízdy šampionátu Formule 1.

Estoril

Lodí nebo autobusem se dostanete na pláž Costa da Caparica na protějším břehu. Je hodně dlouhá, v létě po pobřeží jezdí vyhlídkový vlak s otevřenými vagóny. Jen je potřeba dávat pozor na silné proudy dál od břehu a neplavat moc daleko.

Costa da Caparica