Každoročně vyjíždějí statisíce Čechů autem do Chorvatska, léta nejpopulárnější zahraniční destinace. Zatímco oblíbená letoviska praskají ve švech, ostrov Cres je stranou zájmu. Přitom se – společně se stejně velkým Krkem – řadí mezi dva největší jadranské ostrovy.

Jinak pozor – nečte se Kres, jak se u nás občas mylně vyslovuje. V antice měl název Apsyrtides, podle prince Apsyrta, pronásledujícího Iásona, jenž společně s argonauty odcizil zlaté rouno krále Aiéta. Apsyrtovi se podařilo dostihnout jej, avšak nepočítal s tím, že se do bájného reka mezitím zamiluje jeho vlastní sestra Médeia. Ta nechala Apsyrta úkladně zavraždit, tělo rozsekala, hodila do moře, kde se z něho vzápětí vytvořila ostrovní skupina.

starobylé město Lubenice

Kempy ocení nejen studenti

Zřejmě za římského císařství vznikl průplav, který sloužil k usnadnění a zkrácení plavby mezi ostrovem Cres (mapa) a přilehlými menšími ostrůvky. Dnes sem jezdí především ti, co chtějí ticho, klid, pozorovat pěknou krajinu, naopak „nemusejí“ přeplněné pláže a prodírání se davy na kolonádě.

Na Cres také dost často míří studenti a ti, co mají hlouběji do kapsy, je tu totiž asi nejvíc kempů z celého Chorvatska. Ostrov má tři části, na severozápadě je vlhčí podnebí, roste tu hodně (hlavně listnatých) stromů i další bujná vegetace. Střed je zemědělský, má nejúrodnější půdu, pěstují tu hlavně révu, olivy, ovoce a zeleninu.

Sjíždějí se sem i potápěči

Jih ostrova Cres byl dřív pastvinou, v posledních letech je zalesňován. Všude najdeme spoustu nedotčené přírody, malebné kopce, „orlí“ sídla vystavěná na skalách, starobylá města i osady. Jedna z navštěvovanějších, Beli, je osídlena nepřetržitě čtyři tisíce let. Poblíž stojí římský most, je tu pár starých domů a románských kostelů.

město Beli na ostrově Cres

Centrem je vydlážděná starořecká agora, kde se rozhodovalo o důležitých věcech, ale i jen tak povídalo. Po prohlídce lze zajít o sto metrů níž, na pěknou oblázkovou pláž. Kdo se chce zdržet, poblíž má dobré možnosti pohodlného ubytování v soukromých vilách i kempu. Moře je čisté a pláže místy i liduprázdné. Je možnost věnovat se mořského rybolovu, jsou tu také vytvořené podmínky k provozování vodních sportů, včetně potápění. Gurmáni ocení skvělé jehněčí, pečené pod železným poklopem ve žhavém popelu nebo na rožni, ovčí sýr, chutně upravené ryby a mořské plody.

pláž na ostrově Cres

Chloubou města Cres je palác Arsan

Nejvíc návštěvníků vyhledává městečko Cres, hlavní administrativní středisko ostrova, ležící v široké a hluboké zátoce. Stará část pochází z éry benátské renesance, střed představuje směs uzoučkých křivolakých uliček a miniaturních náměstí, volněji je v malém přístavu Mandrać.

město Cres

Z památek je nejkrásnější Arsan, palác Cresu, dnes muzeum, zmínku zaslouží i městský špýchar, brána Porta Bragadina či františkánský klášter, stojící trochu stranou. Na staré město plynule navazuje hotelová část, téměř skrytá v bohaté zeleni, a pláže, některé i nudistické.

stará obranná věž ve městě Cres

Nejpozoruhodnějším přírodním fenoménem ostrova Cres je obrovské Vranské jezero, obsahuje přes 2 miliony m3 vody. Vědci se stále přou, zda pochází z podzemních pramenů, nebo vede neznámou cestou z pevniny. Bohužel k němu není přístup, i koupání je samozřejmě zakázáno.

Vranské jezero na ostrově Cres

Kdo touží po moři i památkách, měl by určitě zamířit do města Osor. Jsou tu zachovalé kostely, megalitické hradby, paláce z doby největší slávy městečka. Jihovýchodně pak najdou ráj ti, co si chtějí o dovolené užívat jen přírodu, klid a hlavně moře, třeba v obci Punta Križa. Tu navíc z druhé strany obklopuje pestrobarevná oáza květin, rostlin, keřů a stromů.

město Osor na ostrově Cres