Jste romanticky založení a rádi pozorujete hvězdy, ale vadí vám, že vás po chvíli vzhlížení k noční obloze bolí za krkem? V tom případě vám můžeme doporučit jedno řešení, a tím je výlet na ostrov Vaadhoo. Proč zmiňujeme právě tenhle ostrůvek, který je součástí atolu Raa, tedy souostroví Maledivy, jež je mnohými opěvováno jako ráj na Zemi?

Vaadhoo (mapa) je známý jen mešitou pocházející ze 17. století. Přestože je ostrov malý, o návštěvníky rozhodně nouzi nemá. Ti sem míří především kvůli jeho „Moři hvězd“.

Proč se mu tak říká?

To pochopíte v okamžiku, kdy se v noci ocitnete na jeho písečné pláži. Při procházce zjistíte, že moře kolem opravdu vypadá jako obloha posetá zářícími hvězdami. A pohlížet na tuhle nádheru můžete zcela přirozeně, aniž byste si namáhali své krční obratle.

Tento takřka mystický jev v mořských vlnách při pobřeží není dílem magie ani mimozemšťanů, jak by se snad mohlo zdát. Vzniká díky fytoplanktonu, který má schopnost bioluminiscence. Organismy s touto schopností vyzařují jasně modré světlo. Jedná se o takzvaně studené světlo, což znamená, že při něm prakticky nedochází k žádnému uvolňování tepelné energie.

Moře hvězd na ostrůvku Vaadhoo

Není Vaadhoo jako Vaadhoo

Pro pořádek dodejme, že bioluminiscence není u mořských živočichů ničím neobvyklým, kromě planktonu mají tuto schopnost například i některé druhy ryb. Každopádně výsledkem je tu naprosto úžasná vizuální iluze, která vám dodá pocit, že jste se ocitli v jiném, pohádkově kouzelném, světě.

S balením kufrů ale raději ještě chvilku počkejte. Maledivy včetně atolu Raa je totiž určitě lepší navštívit v zimních měsících. Od podzimu do jara tu prší minimálně a obecně převládá velmi teplé počasí. A ještě něco – ostrůvků s názvem Vaadhoo je na Maledivách několik a pletou si je navzájem dokonce i mnohé české cestovatelské magazíny, takže pozor na to, abyste si zbytečně „nezaletěli“ několik set kilometrů na jinou světovou stranu…