O tom, že si příroda dělá, co chce, se letos na jaře přesvědčili v Irsku. Konkrétně na ostrově Acaill neboli Achill Island. U městečka Dooagh se najednou objevila romantická pláž, která kdysi zmizela po silných bouřích. Neobvyklé je, že se to stalo před 33 lety! Důvod, proč se moře nedávno rozhodlo vrátit „ukradené“ stovky tun písku zpátky na místo, vědci vysvětlují tím, že vlny a silné proudy mají za jistých okolností schopnost přemísťovat mořské dno a odnést písek do oceánu či zpět.

Podle nich se ten z pláže (mapa) prostě usadil pár kilometrů od pobřeží v zátokách. Silný příliv spojený s mohutným severovýchodním větrem ho pak zvedl a hodil zpátky. I když se to stalo „přes noc“, už před dvěma lety hlásili surfaři, kteří sem často jezdí, že vidí v moři písek.

pláž u města Dooagh

Také v tomto případě se opakuje historie

Navíc před dvěma lety zasáhla tuto oblast celá řada extrémně silných bouří. Raritou je, že pláž nezmizela poprvé, stejně „utekla“ už v roce 1890. A podle klimatologů není pochyb, že k tomu někdy v budoucnosti zase dojde! Tyto události jsou sice vzácné, ale ne neslýchané. To samé se stalo v lednu 2015 v Porthlevenu (mapa) u Cornwallu. Tady ale bylo moře „poctivé“ a vrátilo vše zpět hned druhý den (viz následující snímek). Neobvyklá událost pochopitelně vzbudila mediální pozornost, točila tu CNN a na ostrůvek Achill Island, menší než Brno, se začali houfně hrnout zvědavci.

pláž v Porthlevenu

Mají smůlu, na pláži se zatím válet nelze. Písek je zrádný a Irové patří k opatrnějším národům, tak úřady vstup nedoporučují, dokud nebude stabilita terénu i podloží důkladně prozkoumána. Nicméně i bez koupání (k tomu stejně nemají britské ostrovy podmínky, Atlantský oceán není skoro nikde jako „kafe“) stojí tato náhle objevená pláž za podívání, je opravdu na pohled krásná. Navíc ti, co touží smočit tělo ve vodě, to mohou bez problémů učinit na pěti dalších. Všechny se chlubí Modrou vlajkou, mezinárodně uznávanou zárukou čistoty vody.

městečko Dooagh a hora Croaghaun v pozadí

Následky hladomoru jsou zřejmé dodnes

Jinak Achill Island (má 2 700 obyvatel a rozlohu 148 km2) není turisticky přitažlivý jen díky tomuto přírodnímu úkazu, je zde řada starobylých památek, osídlen byl už v neolitu. Zajímavostí je i to, že mořské útesy s nejvyšší horou Croaghaun (688 m) v pozadí jsou třetí největší v Evropě. K nim se dá dostat jen pěšky, silnice tam nevede, značnou část území tvoří rašeliniště. Ve stejné lokalitě se nachází Keem Bay, britské pozorovací stanoviště z I. světové války, na skalisku Moytoge je další, mělo chránit Achill Island před invazí. Za II. světové války sloužilo pobřežní strážní službě.

pláž u Keem Bay

Kdo se tu chce toulat, ocení tento neobvyklý kraj, třeba horu Slievemore (672 m), dramaticky stoupající z ničeho na severu ostrova. Na svazích leží tzv. Opuštěná vesnička z doby velkého hladomoru. Ten postihl Irsko v letech 1845–1849, zemřelo při něm nejméně půl milionu – možná až milion – lidí. Příčinou byla totální neúroda brambor. Anglie se k sousedovi zachovala macešsky, omezenou pomoc poskytla jen oblastem, kde převažovali její obyvatelé, od té doby se prý také datuje nevraživost Irů vůči Britům.

pláž, duny a hora Slievemore

Achill Island přitahuje i cyklisty a rybáře

Kousek od ruin vesnice je stará věž Martello, ještě z doby napoleonských válek, tato oblast se může pochlubit i cca 5000 let starou neolitickou hrobkou. Malebné jsou vesničky Dooniver a Askill, kudy vede cyklostezka, dále svérázný dům ze 14. století, Kildavnet, ve městě Cloughmore. Rybáři zajdou obdivovat vzácnost, bílého humra, je vystaven v akváriu ve městě, a pak zamíří do přístavu. Loví se hlavně žralok velký, měří až 10 metrů, což je kapitální úlovek, s kterým se lze pochlubit. Rybolov a chov ovcí je ostatně jedním z hlavních druhů obživy místních.

Kildavnet na ostrově Achill Island

Lze předpokládat, že s mysteriózním návratem pláže stoupne počet britských i zahraničních turistů, jako ubytování slouží penziony. V nich kdysi žili známí romanopisci Graham Greene, Heinrich Böll a John Millington Synge, byli zde častými hosty. Mimochodem – video z pláže, která na ostrově Achill Island zmizela a pak se zase objevila, můžete zhlédnout ZDE.

opuštěný horský dům na ostrově Achill Island