Katar se snaží zachránit, co se dá. Tento arabský emirát, ležící na nevelkém poloostrově v jihozápadní části Perského zálivu, s okamžitou platností zrušil vízovou povinnost pro občany 80 zemí, včetně České republiky. Cílem opatření je údajně podpora turistiky a letecké dopravy. Jeho pravou příčinou je také podpora – terorismu.

Výkupné podpořilo terorismus

Jedním ze spouštěčů současné krize je fakt, že Katar letos zaplatil více než miliardu dolarů na výkupném. Ze zajetí se tak v dubnu 2017 dostalo 26 členů lovecké výpravy (mezi nimi i několik příslušníků katarské královské rodiny), kteří byli v prosinci 2015 zajati na jihu Iráku, tedy na území ovládaném šíitskými milicemi. Součástí dohody o výkupném bylo rovněž propuštění zhruba pěti desítek ozbrojenců, zadržených džihádisty v Sýrii. Výkupné tak skončilo v rukou syrské odnože Al-Káidy a íránských bezpečnostních sil.

K vyostření situace přispěl také americký prezident Donald Trump při své návštěvě v Saúdské Arábii. Během ní tvrdě kritizoval Teherán, metropoli Íránu, že je hlavním sponzorem teroristů. Mimochodem – v Kataru rovněž sídlí exilové vedení Hamásu a představitelé afghánského Tálibánu. Vysílá odsud i satelitní televize Al-Džazíra, která byla zřízena jako nástroj propagandy.

Krize začala v červnu 2017

Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Jemen, Maledivy a prozatímní vláda Libye se sídlem na východě země v pondělí 5. června 2017 oznámily, že přerušují diplomatické vztahy s Katarem. O dva dny později se přidalo i Jordánsko a Mauritánie. Těchto devět zemí obvinilo ropný emirát z toho, že podporuje teroristické organizace, jako je Islámský stát a Al-Káida, a destabilizuje tím bezpečnost v regionu. Nejbohatší stát světa, který sdílí hranici pouze se Saúdskou Arábií, se tak rázem octnul v bezprecedentní izolaci.

Zmíněné země s Katarem zároveň přerušily pozemní, letecké i námořní spojení. Saúdská Arábie se dále rozhodla uzavřít 60 kilometrů dlouhou katarskou hranici, čímž de facto odřízla tuto malou zemi od zbytku Arabského poloostrova. S katarským hlavním městem Dauhá přerušila spojení řada leteckých společností – Gulf Air, EgyptAir, FlyDubai, Air Arabia, Saudia, Etihad Airways a Royal Air Maroc. Zároveň bylo katarským leteckým společnostem (hlavně Qatar Airways) zakázáno létat přes území dotčených států.

Na hladovění ve finále nedošlo

Zmrazení vztahů ihned vyvolalo oprávněné obavy z narušení potravinové stability Kataru, který má jako pouštní země s pěstováním vlastních potravin problém a minimální zkušenost. V otázce zajištění potravinové bezpečnosti byl Katar závislý především na Saúdské Arábii, odkud do něj denně mířily stovky nákladních automobilů s jídlem.

Není divu, že katarské obyvatelstvo vzápětí propadlo panice. Ihned po přerušení styků místní zaplavili supermarkety, aby nakoupili zásoby jídla a vody. V obchodech doslova a do písmene propuknul zmatek. Katar má však štěstí, že přes moře sousedí se spřáteleným Íránem, který ho může zásobovat prostřednictvím svých lodí. Pomocnou ruku v tomto ohledu podalo i Turecko, které má v Kataru vlastní vojenskou základnu…

Katar 2017

Hodnota riálu klesla o 13 procent

Jaká je aktuální situace? Klesla měna – katarský riál (QAR) byl původně za 7 Kč, nyní je jeho hodnota cca 6,10 Kč. Problémem je i letecká doprava, do Kataru létají – kromě Qatar Airways – jen některé aerolinie. Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje české občany na omezení leteckého a pozemního spojení Kataru se Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem.

„Národní společnosti těchto zemí a dále Egypta, Libye a Jordánska zrušily letecké spojení se Státem Katar. Pro cestování do Kataru je možné využít ze zálivových zemí Stát Kuvajt nebo Sultanát Omán, nebo cestovat přímo z Turecka, Íránu a dalších evropských, asijských a amerických metropolí dle platných letových řádů,“ stojí na stránkách MZV ČR.

Qatar Airways zavede přímé lety z Prahy

A jak je to tedy se zrušením vízové povinnosti od srpna 2017? Občané 80 zemí už nemusí předem žádat o víza, místo toho dostanou při vstupu do Kataru zdarma dokument, díky němuž mohou v zemi strávit až 90 dní. Musejí pouze předložit pas platný nejméně šest měsíců a zpáteční cestovní doklad.

Obyvatelé 33 zemí, většinou evropských, mohou strávit v Kataru (mapa) až 90 dní na základě dokumentu vydaného na hranicích, který bude platit 180 dní. V této skupině zemí figuruje i Česká republika. Pro druhou skupinu, jež zahrnuje 47 států, platí bezvízový pobyt nejvýše na 30 dnů. Sem patří většinou země Asie, Latinské Ameriky, ale také Spojené státy, Velká Británie či Libanon.

Od 21. srpna 2017 bude zavedeno přímé letecké spojení z Prahy do katarské metropole Dauhá. Na trase bude zpočátku létat Airbus A320 společnosti Qatar Airways s kapacitou 144 míst. Nechme se tedy překvapit, kolik našinců se do ropného emirátu, který má značně pošramocenou pověst a kde toho není mnoho k vidění, pohrne…

velbloudí dostihy v Kataru