Španělsko začali naši turisté „okupovat“ postupně, nejdřív přišla na řadu lokalita Costa Blanca, pak Costa Brava. Nyní objevují na tuto pobřežní oblast navazující Costa del Maresme. Zatímco Costa Brava (neboli Divoké pobřeží) je charakteristické skalnatým pobřežím s menšími zálivy, v případě Costa del Maresme jde o zhruba 50 km dlouhý pás písčitých pláží.

Průměrná roční teplota je navíc dost vysoká, 16 °C, takže sem nejezdí jen ti, co si chtějí užít na prosluněných plážích, ale i příznivci památek či toulek krásnou krajinou. Vodomilci nejspíš zamíří do letoviska Calella, kde najdou tři kilometry dlouhý pás pláží, dvě hlavní (Gran a Garbi) jsou 60 až 70 m široké, Les Roques naopak nabízí menší romantické zátoky.

Calella na pobřeží Costa del Maresme

Senioři míří hlavně na jih

Stejně rušno jako u moře je i na promenádě, restaurace a obchody najdeme na každém kroku. Kdo se ale vnoří hlouběji do města, najde tam spoustu půvabných starobylých uliček. Bohužel ne moc tichých, i tam doléhá hluk. Jak známo, Španělé nepatří mezi nemluvné samotáře, takže kdo má rád větší klid, zamíří nejspíš do Canet de Mar na jihu (mapa), jde o pohodovější městečko s pěkným centrem. Jsou tu také obchody, restaurace, ale zavírají kolem desáté večer, což je na Španělsko hodně brzo. Z toho důvodu sem jezdí především senioři i rodiny s dětmi.

Canet de Mar na pobřeží Costa del Maresme

Výhodou je, že celou oblast spojují vlaky, které jezdí hodně často. Do Barcelony je to kousíček, tak není problém udělat si výlet do města, kterému vtiskl tvář geniální architekt Gaudí, než ho (bohužel) přejela tramvaj. Nejdále od ní (téměř 70 km) a zároveň nejseverněji je Malgrat de Mar, kde vtéká do moře říčka Tordera, která tvoří přirozený předěl mezi Costa del Maresme a Costa Brava.

Malgrat de Mar na pobřeží Costa del Maresme

Má široké, dlouhé pláže (zejména pak vedlejší Santa Susanna), moderní turistické centrum a pobřežní promenádu se spoustu zeleně. Jsou tu piniové háje, parky i nezbytné palmy.

kemp v letovisku Santa Susanna

Costa del Maresme okouzlí i zvířaty

Ovšem hlavní atrakcí, lákající zejména děti, je Marineland (Mořská zoologická zahrada), kde cvičená zvířata předvádějí svou velkolepou show. Pochopitelně není zapomenuto na příznivce potápění, ti si užijí v přístavu Mataró, kde jsou v nabídce i krátké kurzy do nádherného podmořského světa. Z úplně jiného soudku jsou chráněná přírodní území, největší je Montnegre i el Corredor s rozlohou přesahující 15 tisíc hektarů. Leží na kopcích a v horách, nejvyšší bod dosahuje výšky 773 metrů. Dají se zde podnikat krásné procházky.

přístav Mataró na pobřeží Costa del Maresme

Na mnoha místech je panenská příroda, plná zajímavých rostlin, žijí tu i malá zvířata. O něco menší do rozlohy (4700 ha) i výšky (534 m) je národní park Serralada Litoral. Jeho značná část je zalesněna, ve vedru skýtá příjemný stín. Každoročně stoupá počet návštěvníků, zejména z řad seniorů a pěších turistů, přitahuje je jeho dostupnost. Největší přírodní atrakcí je megalitický dolmen Roca d’en Toni, nachází na úpatí kopce Turó d’en Rumpons (mapa), jméno má asi po majiteli pozemku, pastorovi Toni Puigovi. Historici ho datují do doby 2200 až 1800 př. n. l.

Castell de Burriac