Červená opona, Palác krystalů nebo Borovice ve sněhu – to je namátkou jen několik poetických názvů krasových formací, které se zrcadlí na hladině podzemního jezera v jeskyni Reed Flute, jejíž název lze do češtiny přeložit jako Rákosová flétna.

Této jeskyni (mapa) pod čínským městem Guilin se však rovněž říká Palác přírodního umění a není divu, vždyť patří k nejkrásnějším na světě. Kromě toho je navíc podle odborníků také pořádně stará – zhruba 180 milionů let.

čínská jeskyně Reed Flute

Spatříte stalagmity i kamenné květy

Samotný název Reed Flute je odvozen od druhu rákosu, který roste nedaleko vstupu do jeskyně a z něhož se dají právě flétny zhotovit. Jeskyně byla poprvé objevena už před 1 200 lety. Posléze ji znovuobjevila ve 40. letech 20. století skupinka zběhů z japonských vojsk.

Dobové záznamy praví, že se místu v Číně původně říkalo Maomaotou Hill, tehdy ještě zel ve svahu kopce jen malý otvor.

Jeskyni Reed Flute nejprve vyplňovalo podzemní jezero, ale postupně se s poklesem hladiny odhalil celý dóm hluboký 240 metrů a uhličitan vápenatý tu během staletí vytvořil, ba doslova vykouzlil, nádherné krápníkové scenérie – stalagmity, stalaktity, sloupy, kamenné záclony i květy v různobarevných odstínech.

čínská jeskyně Reed Flute

Díky nasvícení působí Reed Flute úchvatně

Při prohlídce jeskyně Reed Flute ovšem mohou návštěvníci na jejích stěnách najít i více než sedm desítek nápisů psaných inkoustem (pro Čínu velmi typickým). Nejstarší nápisy pocházejí až ze druhé poloviny osmého století našeho letopočtu, z dynastie Tang. Ve stejné době byl založen i park jeskyni obklopující, s klikatými cestami, elegantními pavilony, rybníčky a mosty i mnoha zahradními stavbami obtočenými zelení. Je tedy jisté, že jeskyně vzbuzovala zájem lidí již v dobách starověku.

A ačkoli krasové útvary lákají oči zvědavých lidí odedávna, v současné době návštěvnost ještě mnohonásobně vzrostla. Stalo se tak díky unikátní technologii mnohobarevného nasvícení jeskyně, jež vytváří zajímavý efekt. Kdo vstoupí dovnitř, má pocit, že se ocitl na jiné planetě.

čínská jeskyně Reed Flute