Jste-li milovníky letního koupání v bazénech, pak tedy zbystřete. Největší venkovní bazén světa, který je samozřejmě zapsaný v Guinnessově knize rekordů, najdete u pobřeží středního Chile. Je součástí luxusního letoviska San Alfonso del Mar a na pláži Algarrobo ho odborníci budovali přes pět let. Pro veřejnost se otevřel v roce 2006.

Lze v něm plachtit i lyžovat

Obrovská umělá laguna zvaná Crystal Lagoon (mapa) měří více než jeden kilometr a v nejhlubším místě má 35 metrů. Jde o vskutku megalomanskou stavbu, neboť zabírá plochu kolem osmi hektarů a pojme 250 milionů litrů vody. Pro ilustraci – tolik vody by prý naplnilo šest tisíc klasických hotelových bazénů.

Díky rozloze a slušné hloubce lze největší venkovní bazén světa brázdit na člunech, dá se v něm jezdit na vodních lyžích a také plachtit. Bazén v Chile z jedné strany lemují rezidenční budovy s luxusními apartmány, přičemž ke každé z nich patří soukromá pláž s dovezeným bílým pískem a palmami, které evokují atmosféru tradičních dovolenkových rájů.

největší venkovní bazén světa je v letovisku San Alfonso del Mar

Nedaleké moře je studené a nebezpečné

Nápad na výstavbu monstrózního díla se zrodil v hlavách skupiny investorů v čele s Fernandem Fischmannem. Důvodem byla nízká teplota přilehlého moře, která jen málokdy přesáhne 20 stupňů Celsia, a pak také skutečnost, že je zdejší oblast Tichého oceánu plná nebezpečných vln a silných proudů.

Největší venkovní bazén světa je plněn vodou z oceánu, od něhož je oddělen úzkým pruhem pláže. Než je ale voda do bazénu napuštěna, prochází speciálním zařízením, které ji vyčistí a ohřeje na příjemných šestadvacet stupňů. Společně s povrchem, z něhož je vyrobeno dno bazénu, získává voda barevný odstín, který si nezadá s barvou moře v Karibiku.

největší venkovní bazén světa je v letovisku San Alfonso del Mar