Portugalsko objevili naši turisté nejpozději z celé západní Evropy. Je daleko, takže autem se sem dojet moc nedá. Boom tak přišel až po výrazném zlevnění letenek. Asi hodinu a čtvrt jízdy od Lisabonu – ten určitě stojí za prohlídku, už jen kvůli nám důvěrně známým tramvajím – leží město Peniche. Tedy výchozí bod k návštěvě jednoho z nejkrásnějších míst v zemi, ostrova Berlenga.

I když jsme o něm již psali ZDE, vracíme se k němu znova. A to díky pláži Carreiro do Mosteiro, nově zařazené mezi jedny z nejhezčích v Evropě. Není totiž jediným místem, které jsme v původním článku nepředstavili, takže splácíme pomyslný dluh.

pláž Carreiro do Mosteiro

Hotely s all inclusive tady nenajdete

Jako hodně krásných věcí i pláž Carreiro do Mosteiro (mapa) je ukrytá, a to ve stejnojmenné zátoce mezi dvěma výběžky, při příchodu k ní se otevře výjev jako z pohádky. Je třeba ovšem podotknout, že není jediná. V tyrkysově zeleném moři je spousta maličkých zátok, kde se lze povalovat i zaplavat bez dlouhého hledání místa, kam složit tělo, nebo toho, že vás někdo bude překračovat. Nastálo tu žije pár rybářů, strážci majáku, který nelze při prohlídce vynechat, a správce přírodní rezervace. Protože se sem jezdí hlavně na výlety, není tu moc možností ubytování, vlastně jen kemp.

maják na ostrově Berlenga

Kdo se do této části Portugalska vypraví, musí počítat s tím, že jde o přírodní rezervaci s omezenými službami, kde jen velmi těžko sežene něco pořádného k jídlu. V přístavu je jen kavárna Mar e Sol. Je třeba přinést si vlastní zásoby a nenechat po sobě odpad, jak je u nás, bohužel, často zvykem. Jen těžko vás sice chytí někdo z mála místních, nicméně opovržlivé pohledy kolemjdoucích turistů hovoří výmluvněji než slova. Nehostinná strategie je pak zvolena úmyslně. Aby si ostrov zachoval původní ráz i podmanivé kouzlo, je vstup povolen jen 350 osobám denně.

pevnost Jana Křtitele

Berlenga nabízí víc než Carreiro do Mosteiro

Dominantami jsou maják a pevnost Jana Křtitele. Výstavbu si na základech opuštěného kláštera „objednal“ král Manuel už v roce 1501, ale nakonec byla po mnoha peripetiích dokončena až o 177 let později. Otevřena pro veřejnost je pouze v létě a jen s průvodcem, je z ní (jak jinak) hezký výhled na moře i krajinu. Hodně sem jezdí speleologové, i amatérští. Ty nejvíc zajímá Modrá jeskyně (Gruta Azul) a hlavně Furado Grande, přirozený podmořský tunel procházející pod celým ostrovem, 70 m dlouhý a 20 m široký, ústící do krásné zátoky.

jeskyně ostrova Berlenga

Stejně jako na všechna dobrodružná místa i sem lákají potápěče pověsti, že se v okolí na dně skrývá pár potopených vraků z doby pirátských nájezdů. Mimochodem – právě kvůli nim kdysi opustili mniši klášter Misericórdia, který neustále dobývali. Zbytečně, žádné bohatství v něm nebylo, patřil řádu Hieronymitů, kteří prosluli strohým až poustevnickým způsobem života. Stejně neúspěšní jako bukanýři jsou i hledači podmořských pokladů, nenašli zhola nic.

Výlet do Óbidosu má své kouzlo

Kdo si touží připomenout staré časy, měl by navštívit obec Óbidos (z Peniche asi 28 km), ta už je na pevnině. Leží na kopci s opevněnou zídkou, jež je zachovalým příkladem středověké architektury.

obec Óbidos

Oblíbeným turistickým cílem je hlavně staré náměstí a hrad, nyní restaurace. Není zdaleka jediná, všechny nabízejí na rožni opékané sele či část prasete, králíka, jehněčí, tresku, křepelky, výtečné klobásy i husté polévky. Tradicí je napít se (kromě výtečného vína) i z cínových pouličních nádrží či ochutnat jídlo z dřevěného středověkého nádobí, ať už jde o velikánský talíř nebo o prkénko, ve starofrancouzštině tranchier, dnes trencher. Jídlo na něm navíc tak rychle nevychladne…

trencher