Zatímco Česko trápí problémy související se zavedením EET a zákazu kouření, předražené byty versus nízké platy, kauza Čapí hnízdo, dálnice D1 a nadměrný počet Ukrajinců, obyvatelé jihoamerické Venezuely jsou na tom podstatně hůř. Nekompetentní ekonomická politika autoritářského režimu socialistického prezidenta Nicoláse Madura způsobila hyperinflaci a rozklad ekonomiky. Situace zašla až tak daleko, že se z obyčejného toaletního papíru stalo vzácné podpultové zboží! Taková je Venezuela 2017…
Bankomaty přestaly plnit svoji funkci
Venezuelská vláda rozhodla, že toaletní papír je příliš drahý, a tak jeho cenu stanovila pod výrobní náklady. Pak se ovšem nestačila divit, když se zcela přestal vyrábět a zmizel z pultů prodejen. Venezuelané tedy musí doslova a do písmene hledat odpověď na ožehavou otázku: Čím si dnes, zítra a pozítří utřu zadek?!
Venezuela 2017 ovšem není jen o nedostatku toaletního papíru. Ze státních bankomatů si místní obyvatelé mohou vybrat v přepočtu pouze 10 000 bolívarů, tedy 21 korun. Z bankomatů soukromých bank „vymáčknou“ mnohem víc – až 30 000 bolívarů (64 Kč). Docela legrace, že? Ale jak pro koho…
Kdo snědl zvířata ze zoo?
Nejhorší je, že Venezuelané mají hlad. A kdo má hlad, dělá zoufalé činy. Není divu, že ze zoologické zahrady ve státě Zulia zmizela spousta zvířat včetně tapírů a buvolů. Zatímco ředitel zoo má za to, že pachatelé zvířata zabili a prodali na maso, policie je na rozdíl od něj přesvědčená, že je viníci snědli sami.
Otázkou je, jak moc si „pošmákli“. Hladem totiž netrpí pouze lidé, ale také zvířata, která není čím krmit. Například loni v důsledku nedostatku potravy uhynulo zhruba padesát zvířat v zoologické zahradě v hlavním městě Caracasu. Vláda tuto skutečnost ovšem popřela s tím, že o zvířata bylo naopak postaráno „jako o rodinu“. Z toho vyplývá, že nejspíš chcípla jenom tak z nudy…
Novorozenci umírají příliš často
Prezident Maduro nedávno svolal kontroverzní Ústavodárné shromáždění, aby mohl převzít moc od parlamentu kontrolovaného opozicí a odvolat nepohodlnou generální prokurátorku. Veškeré ekonomické nezdary přitom svádí na opozici, jejíž příznivci pravidelně umírají při protestech, kde na ně střílí Madurovi příznivci.
Venezuela 2017 je synonymem pro diktaturu, hlad a smrt. A také pro zaostalé zdravotnictví. Například v květnu minulého roku informoval list New York Times o třech případech úmrtí novorozence v jediné nemocnici v průběhu jednoho dopoledne. Že by náhoda?
Venezuela 2017 nedá spát ani USA
Dění ve Venezuele se ani trochu nelíbí Spojeným státům americkým. Ty nehodlají pouze přihlížet tomu, jak se z Venezuely stává diktatura, jelikož takový vývoj ohrožuje bezpečnost celé západní polokoule, prohlásil americký viceprezident Mike Pence s tím, že Washington vynaloží veškeré ekonomické a diplomatické úsilí, aby ve Venezuele byla obnovena demokracie.
Venezuela 2017 představuje velký problém i pro sousední Kolumbii, jež je zaplavena venezuelskými imigranty. Konkrétně – v zemi žije podle odhadu Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) více než 300 000 Venezuelanů. V posledních týdnech přechází hranice z Venezuely do Kolumbie na 25 000 lidí denně. Zpravidla z toho důvodu, aby nakoupili základní potraviny, léky a v neposlední řadě zmíněný toaletní papír. Ani jednoho se jim totiž v zemi postižené ekonomickou i politickou krizí nedostává. Přibližně každý desátý Venezuelan přitom v Kolumbii raději rovnou zůstane…