Jen málokteré z míst na zemi disponuje tak silným geniem loci jako Ras al Khaimah, jeden ze sedmi emirátů v Perském zálivu. Do ruda zbarvený písek, zdánlivě nekonečné hory a blankytně modré moře. To je jen střípek z pestrobarevné mozaiky ozvěn minulosti, na které tu narazíte na každém rohu. Připočtěte si pověstný luxus Peršanů a získáte přibližný obrázek o tom, co všechno Ras al Khaimah nabízí. Jako sedm démantů zasazených do koruny dávného perského království, tak stejně je sedm arabských emirátů. Jedním z drahokamů této vzácné koruny Perského zálivu je emirát Ras al Khaimah. Ten je právem považovaný za opravdový klenot, byť nemá tolik monumentálnosti jako třeba Dubaj a ani co do rozlohy se nemůže rovnat třeba emirátu Abú Dhabí.

V celém emirátu žije asi tolik lidí jako v Brně a Prostějově dohromady a co se týká rozlohy, tak například náš Karlovarský kraj je dvakrát tak veliký. I přesto je emirát Ras al Khaimah pohádkově bohatý a má turistům co nabídnout. Předně je zde daleko větší klid a pohoda než ve věčně uspěchané Dubaji. A zatímco Dubaj si hraje na Monte Carlo arabského světa, Ras al Khaimah je synonymem odpočinku v přepychu. Třeba takový pětihvězdičkový Cove Rotana Resort je zhmotněním vašich představ o orientálním luxusu.

Ras al Khaimah

Rudý písek s puncem jinakosti

Ač rozlohou nevelký, má Ras al Khaimah velmi členitou a zajímavou krajinu. Z jedné strany obepínají emirát vrcholky pohoří Al-Hadžar, pod nimi se nachází poušť, pulzující metropole, golfová hřiště a samozřejmě moře. Malá rozloha není vůbec na škodu, vše zajímavé je tu na dosah. Vždyť třeba jen přejezd z Dubaje zabere něco málo přes hodinu po kvalitní silnici. Už na první pohled člověk zjistí, že tady je několik věcí jinak. Oproti zemím například na severu Afriky má zdejší písek načervenalý nádech, což je dáno odlišným geologickým složením, a celému prostředí to dodává punc jinakosti. Na druhý pohled zaujme na arabské poměry příkladná čistota. Spojené arabské emiráty jsou společenským životem, ohleduplností a tolerancí místních velmi blízko evropskému srdci.

Ras al Khaimah

Jednoho až překvapí, kolik je ve zdejší destinaci míst orientovaných na rodiny s dětmi, nebo jen pro mladé páry. Místní pláže i hotely nabízejí různé aktivity, zatímco poušť a hory jsou ideální pro safari a individuální turistiku po přírodních stezkách. Tento emirát je též známý a populární díky svým kulinářským příležitostem, neb, co do počtu luxusních a typických restaurací, může se srovnávat s těmi nejlepšími místy v Evropě. Potěší i síť multiplexních kin a bohatě zásobených maloobchodních prodejen. Od hor přes pouště, pláže i mangrovy až po starobylé kulturní památky. To vše nabízí Ras Al Khaimah, který přináší opravdu nezapomenutelný arabský zážitek. Jedná se o nejsevernější z emirátů, který sousedí s bájným Ománem.

Ras al Khaimah

Kultura a dědictví

Kulturní dědictví emirátu Ras al Khaimah spočívá v citlivém přístupu k tradicím. Z historie víme, že zdejší obyvatelé se živili především rybolovem, námořním obchodem a lovem perel. Tento námořní způsob života spolu s islámskou tradicí zde za stovky let existence vykrystalizoval ve formu umírněného přístupu k cizincům, kteří zde byli vždy vítáni. Ve zdejší společnosti se navíc zrcadlí dávná tradice v přístupu k literatuře, chovu velbloudů, sokolnictví či rybářství. Ostatně perly jsou dodnes velmi žádaným artiklem a narazíte na ně na mnoha místech a jsou klíčovou součástí místního života.

Ras al Khaimah (mapa) byl v minulosti důležitou zastávkou na trasách obchodních lodí a spolu s rostoucím zájmem vzrůstal i význam celého emirátu. Tento vzestup je možné velmi dobře pozorovat například v mnoha místních muzeích nebo historických pevnostech, které se podařilo zachovat až do dnešní doby a jsou unikátním svědectvím své doby. Návštěvou těchto úžasných míst získáte jedinečný pohled na kulturní život, historii a dědictví emirátu.

Ras al Khaimah

Pevnost Dhayah

Typickým představitelem staveb s obrannými prvky, které se podařilo zachovat, je pevnost Dhayah. Tato tvrz z 19. století byla postavena na strategicky výhodné poloze na úbočí kopců s výhledem na záliv. Jako obranná vojenská věž hrála pevnost Dhayah důležitou roli v historii emirátu Ras Al Khaimah a další zničené opevnění a strážní věže lze vidět z kopce jižním směrem. Pobořené rozvaliny jsou důkazem toho, že tudy kráčela historie s temnými odstíny, jelikož zdejší velké opevnění bylo roku 1891 zničeno při bitvě s Brity.

Pláže jako z pohádky

Do emirátu se ovšem nejezdí kvůli historii, ale především za odpočinkem. A kde jinde si lze více vychutnat odpočinek a relax než na soukromých plážích zdejších hotelových rezortů, například pětihvězdičkového komplexu Cove Rotana Resort. Tyto rezorty jsou vskutku překrásné a úchvatné, mimo jiné i proto, že emirát se může pochlubit řadou přírodních lagun a velkolepými úseky otevřeného pobřeží. To nabízí milovníkům vodních sportů široký výběr aktivit od windsurfingu přes plachtění, plavbu na lodi, jízdu na nafukovacím banánu, wakeboarding, vodní lyžování, rybaření a mnoho dalšího. Dobrou zprávou je, že zájezdy do této destinace v rámci last minute lze sehnat za velmi nízkou cenu.

Ras al Khaimah

Sonda do minulosti

Jedním z míst, které věrně ilustruje historii tohoto emirátu, je opuštěná vesnice Al Jazirah Al Hamra, která se nalézá nedaleko města Ras al Khaimah. Na korálovém útesu se nachází architektura, která připomíná místní jednoduchý život před ropným boomem. Obyvatelé emirátu se zde živili sběrem perel, ke kterým se potápěli, a také rybařením. Všichni vesničané odsud ale odešli začátkem šedesátých let, podlehli vábení velkého města i ropného průmyslu. Suché pouštní klima však pomohlo zachovat stavby a dodnes to zde vypadá, jako by se tu zastavil čas, a celá vesnice disponuje atmosférou opuštěného a ztraceného světa.

Opravdovou sondu do historie představuje mešita Mohammeda bin Salema ve staré části města Ras al Khaimah. Je největší a zároveň nejstarší tradiční a stále používanou mešitou v celých Spojených arabských emirátech. Na místě proběhlo několik archeologických vykopávek, které odhalily pozoruhodné zajímavosti. Byly zde například objeveny základy mešity z 18. století, ale ta byla zničena během britské okupace v letech 1819 a 1820, byla pobořena na zákopy a ruiny, které byly použity jako ochranný val. Tím to ale neskončilo, archeologové kopali dál a nalezli základy ještě starší mešity z 16. století! Současná mešita je tedy postavena na základech mešity z pozdního středověku, případně raného novověku. Byla několikrát přestavována a modernizována a stále slouží svému účelu. Takový historický rodokmen je u arabských staveb málo obvyklý.

Historie lovců perel

Komu by pohled na mešitu nestačil a toužil by poznat něco více z historie, neměl by si nechat ujít návštěvu zdejšího Národního muzea. To má vynikající sbírku archeologických a etnologických artefaktů. Zvláštním předmětem zájmu je řada dokumentů, rukopisů a smluv mezi vládci emirátu Ras al Khaimah a Velké Británie. K dispozici jsou také tradiční exponáty, mezi které lze zařadit různé zbraně, mimo jiné i ty, které patřily vládnoucí rodině. Expozice muzea je dále věnována i nejstaršímu zdokumentovanému archeologickému popisu zdejších osadníků v oblasti až do pozdního islámského období. Etnografický úsek muzea ukazuje a představuje tradiční život v emirátu, včetně architektury, perlového potápění, zemědělství a rybářství.

V emirátu Ras al Khaimah je všechno trošičku jiné a platí to zejména pro zdejší poušť. Její hnědo-oranžové zabarvení je dáno odlišným minerálním složením písku a poušť jako celek je jednou z nejúrodnějších v regionu. Mohou za to i více než průměrné srážky ve srovnání se sousedy, pravděpodobně kvůli výhodné geografické poloze a přítomnosti horského masivu. O tom, jak se zde žilo beduínům a dávným obyvatelům, mohou získat návštěvníci dobrý přehled v různých pouštních táborech, do kterých se pořádají jednodenní výlety i s přenocováním. Hvězdné nebe na úpatí hor je jedním z nezapomenutelných zážitků, který zůstane v srdci návštěvníků po celý život. K dispozici je i celá řada doprovodných aktivit, jako třeba jízda na čtyřkolkách, výlety do dun na pouštním kole, safari a jízda na koních nebo velbloudech.

Ras al Khaimah

Divoká zvěř, mangrovy a ptactvo

Mangrovy a solné pláně tvoří velkou část pobřežní i vnitrozemské krajiny. Mangrovy jsou unikátní keře, které lze nalézt především v deltách řek ústících do moře, tedy v místech, kde se slaná voda mísí se sladkou. Jsou domovem celé řady volně žijících živočichů, včetně plameňáků. Rozsáhlé komplexy mangrovů se nacházejí nedaleko centra města Ras al Khaimah a vnáší tak do města osvěžující pocit přírody. Tento unikátní ekosystém můžete prozkoumat sami tím, že se necháte vzít na projížďku na kajaku v místních lagunách a doslova se tak ztratíte v přírodních krásách.

Kromě zvláštní fauny budete moci obdivovat i flóru, která je v blízkosti řečišť opravdu hodně rozmanitá. To je dáno především zdejším klimatem, pouštní vegetace sestává převážně z keřů a stromů. Ze stromů dominují akácie a cedry. Posledně jmenovaný je mimořádně ceněný v lékařství, jeho pyl také vábí včely, které produkují lahodný med. Poušť je domovem i mnoha rostlin, jako jsou pouštní růže a hyacinty, které rozkvétají hlavně v zimě a na jaře. Jarní sezóna obrátí poušť na moře květů. Po zimních deštích se hory emirátu Ras al Khaimah zbarvují do fialové barvy s liliovým nádechem, rostou tu divoké duhovky i bílé sedmikrásky. Emirát Ras Al Khaimah se skládá z písečných pouští, pobřežních pásů, solných ploch, mangrovových stepí i horských velikánů. Všechny tyto oblasti mají různé ekosystémy, což z něj dělá fascinující místo pro milovníky přírody. Domov zde našla i řada plazů, velbloudů, lišek, divoké kočky a stovky druhů ptáků.

Ras al Khaimah

Podmořský život emirátu Ras al Khaimah

Vodní plochy v těsné blízkosti pobřeží Spojených arabských emirátů jsou domovem více než třetiny všech světových druhů velryb a delfínů. V těchto vodách žije přibližně 700 druhů ryb a čtyři vyhlášené druhy želv. A ani Ras Al Khaimah není výjimkou, i proto se zde pořádá celá řada výletů specializovaných na potápění. Bez zajímavosti není ani fakt, že chladnější měsíce v roce jsou ideálním časem, kdy můžete vidět vzácnou zelenou želvu.

Ubytování s akcentem na luxus

Velkorysá a bezprostřední pohostinnost je základním prvkem arabské kultury. Najdete ji všude na světě, ale jen v SAE a konkrétně v emirátu Ras al Khaimah se tento pocit odráží krásně ve zdejších středicích, například ve Village At The Cove Rotana Resortu. Pestrá nabídka těch nejluxusnějších hotelů uspokojí i toho nejnáročnějšího cestovatele, skvělým bonusem jsou velká nákupní střediska a luxusní butiky. To vše dává emirátu punc opravdové civilizace se všemi západními vymoženostmi, avšak s arabským akcentem na zdvořilost, vřelost a pohodlí.

Ras al Khaimah

Nechte se rozmazlovat

Své služby – od pouštních stanů přes luxusní pláže až po diskrétní zázemí hotelů – nabízejí nejrůznější lázeňská zařízení. Řada z těchto procedur dokáže důmyslnými postupy nabudit k relaxaci a stimulovat vaše smysly. Odborní terapeuti nabízejí své omlazovací masáže, uklidňující prostředí zase násobí lázeňský zážitek a pomáhá obnovovat rovnováhu těla i mysli, například ve vyhlášeném pětihvězdičkovém Cove Rotana Resortu, nebo Village At The Cove Rotana Resortu. Ale nejsou to jen rezorty SPA, které pomáhají návštěvníkům zapomenout na starosti všedního dne. K nejrůznějším prožitkům lákají i další zajímavosti, například přirozený horký minerální pramen s osvědčenými léčivými účinky.

Ras al Khaimah

Gurmánské putování

Možnosti stravování jsou v emirátu Ras al Khaimah nepřeberné a vybere si zde bez nadsázky každý, od tradiční arabské kuchyně až po nejkrásnější steakhousy. Své chuťové buňky můžete uspokojit na elegantní večeři v luxusním pětihvězdičkovém hotelu nebo v lokální restauraci, která se zaměřuje na plody moře. Zkrátka pro každého je tu něco a každý se dosyta nají s ohledem i na svůj rozpočet. Místní kuchyně je známá pro své vynikající pokrmy a recepty, které zde přecházely z generace na generaci. Lidé se tu po celá staletí živili obchodem a námořnictvím i rybolovem a tak se není co divit, že se ke zdejším obyvatelům a tedy i kuchařkám dostaly exotické rostliny, koření a recepty z celého světa. Gurmáni v místních pokrmech najdou stopy indické, egyptské, íránské i turecké kuchyně.

Kempy s nádechem orientu

Opravdovou lahůdkou, kterou můžete v emirátu Ras al Khaimah zažít, jsou tzv. pouštní tábory. Tyto překrásné kempy plné orientálního nádechu jsou známy tím, že účastníci takového kempu si mohou vychutnat piknik nebo barbecue pod širým nebem posetým hvězdami. To vše daleko od shonu všedního dne, daleko od městského života. I vy můžete projít touto fascinující zkušeností z beduínských táborů, jejichž základ je v tisíce let staré tradici. Dnes však tábory poskytují nejmodernější vybavení a splňují i ty nejnáročnější hygienické předpisy. A že by vám v takovém táboře byla přes noc zima, to opravdu nehrozí. Zdejší podnebí je subtropické, polosuché s vyššími teplotami, nepravidelným deštěm a modrým nebem po většinu roku. Od listopadu do dubna dosahuje průměrná denní teplota 28 stupňů Celsia, zatímco v letních měsících od června do srpna stoupá teplota nad 35 stupňů Celsia.

Ras al Khaimah

Vodní radovánky i nákupní horečka

Zdejší vodní plochy disponují klidnou hladinou a blankytné zabarvení moře v Perském zálivu poskytuje ideální podmínky pro potápění, šnorchlování, plachtění, rybolov a vodní lyžování. Koho by snad nelákala otevřená vodní plocha, měl by navštívit úžasný a unikátní vodní park Ice Land. Ten obsahuje na tři desítky skluzavek a tobogánů, olympijský bazén, mnoho atrakcí, a pokud vám je příliš velké horko, můžete si dokonce pronajmout klimatizovanou kabinu. Vodní park je velmi známý a například z pětihvězdičkového hotelu Cove Rotana Resort není problém objednat si levné taxi.

Nejen vodními radovánkami živ je člověk, a pokud chcete poznat něco z místní fauny, rozhodně si nenechte ujít návštěvu přírodní rezervace Al Wadi, kde budete mít možnost vidět gazely či velbloudy, a mimořádně populární je zdejší show s dravci.

Odvezete si i vy zlatý nuget?

Ke každému výletu za hranice naší vlasti patří nákupy. Ať už jde o velké nákupy, nebo o pořízení drobných suvenýrů, v emirátu Ras al Khaimah si přijde na své opravdu každý. Pět velkých nákupních center s obchodním zastoupením všech významných světových značek dává zapomenout na písek pouště o pár kilometrů dále. V těchto klimatizovaných gigantech se nacházejí i kina a restaurace. Pokud dáváte přednost tradiční formě nákupů, vypravte se na súk neboli místní trh. Ten v hlavním městě představují dvě přilehlé ulice, které jsou doslova našlapané stánky, obchody a obchůdky. Nabízejí především tuzemské zboží a tradiční zboží z arabského světa. Nechybí ani zlato, které se zde prodává v 18- a 24karátové podobě za celkem výhodné ceny. Připravte se ale na to, že je zdvořilostí o ceně vyjednávat, smlouvání patří k místními koloritu stejně jako písek k poušti.

Velbloudi, golf i hory

Do hor, které jsou doslova za bukem, se vyplatí vyrazit autem, jehož pronájem si lze sjednat na recepci hotelu. Pamatujte ale, že pro řízení vozu v SAE je potřeba mít mezinárodní řidičský průkaz. Komu by se nechtělo prohánět se po zdejších skvostných silnicích, může využít jinou vyhledávanou kratochvíli, kterou je jízda na velbloudech v poušti.

Jednou z opravdových zajímavostí, na kterou můžete při pobytu zde narazit, je golf. Místní golfová hřiště jsou proslulá svou kvalitou, aby také ne, když je navrhovali renomovaní světoví architekti. Co je ale opravdu skvělé – zdejší golfová hřiště jsou o dobrou polovinu levnější než ta v Dubaji! Možná právě toto vás přiměje vzít do ruky golfovou hůl. Pokud se už na green dostavíte, vězte, že zejména o víkendech zde narazíte na řadu Dubajanů, kteří si sem jezdí zahrát.

Populace v emirátu Ras al Khaimah je velmi různorodá, stejně jako v ostatních emirátech. Může za to nesmírné bohatství, které sem láká námezdní dělníky z Indie, Pákistánu, Filipín, Egypta, Maroka i Ruska. Až ze dvou třetin tvoří obyvatelstvo muži a více jak tři čtvrtiny z nich jsou cizinci. Ti zde pracují  a nejenže nemají zdejší občanství, ale ani ho nikdy nezískají. Místní se objevují pouze v top manažerských pozicích, případně jako majitelé firem.

Jiné časové pásmo

Věděli jste, že časový posun oproti České republice je ve Spojených arabských emirátech +2 hodiny v době letního času, +3 hodiny v době zimního času?

Ras al Khaimah