Pokud se v roce 2018 vydáte do Řecka, ať už na pevninu, anebo na některý z ostrovů, počítejte s tím, že se vám pobyt v této nádherné a oblíbené zemi poněkud prodraží. Počínaje 1. lednem totiž budete muset zaplatit povinnou turistickou daň. Kolik bude tato pobytová taxa činit?

Vláda ji schválila už loni

V první řadě je nutné upřesnit, že pobytová taxa, respektive její výběr, se bude týkat řeckých ubytovacích zařízení, nikoliv cestovních kanceláří. To znamená, že pobytová taxa nebude zahrnuta v ceně zájezdu, ale uhradíte ji až po příjezdu na hotel nebo do apartmánu. Vydáte-li se do Řecka ještě letos (last minute zájezdy jsou nyní velmi výhodné!), nemusíte se stresovat, pobytová taxa bude zavedena až 1. ledna 2018.

Z jakého důvodu bude pobytová taxa, která je předmětem zákona č. 4389/2016 (schváleného v květnu loňského roku), vybírána? Cílem je zvýšení příjmů státního rozpočtu v rámci současného programu fiskální konsolidace. Řecké ministerstvo financí v těchto dnech zpracovává informační oběžníky objasňující budoucí systém výběru daně ubytovatelům, cestovním kancelářím i samotným klientům. Zveřejněny mají být do konce září 2017.

pláž Navagio na ostrově Zakynthos

Pobytová taxa turisty nezruinuje

Je jedno, jestli se vydáte na Chalkidiki, anebo třeba na ostrov Samos, Kos, Zakynthos, Korfu, Rhodos, Kréta, Santorini, Thassos či Kefalonie, pobytová taxa se bude týkat všech koutů Řecka. Bez ohledu na to, zda dorazíte prostřednictvím cestovní kanceláře, anebo po vlastní ose. Ušetřeni jí budou pouze jedinci, kteří přespí pod širákem nebo v bytě či domě svých řeckých přátel, tedy nikoliv v oficiálním ubytovacím zařízení. Pobytová taxa nebude jednotná, její výše se bude odvíjet od typu zařízení, v němž hodláte nocovat. Mějte na paměti, že ceny se mohou časem změnit.

Tady je aktuálně dostupný přehled:

0,50 € za pokoj a noc pro 1 až 2hvězdičkové hotely

1,50 € za pokoj a noc pro 3hvězdičkové hotely

3 € za pokoj a noc pro 4hvězdičkové hotely

4 € za pokoj a noc pro 5hvězdičkové hotely

0,50 € za noc v apartmánech všech kategorií