Již v sobotu 16. září 2017 bude slavnostně zahájen 184. ročník světoznámého festivalu milovníků piva – Oktoberfest 2017. Uskuteční se jako vždy v Mnichově a potrvá až do úterý 3. října 2017. Místem konání bude opět Theresienwiese (Terezínská louka), která se nachází necelých 15 minut chůze od hlavního nádraží Hauptbahnhof a podle níž se tradiční slavnosti často přezdívá Wiesn.

Jaký bude letos doprovodný program?

Oktoberfest 2017 začne třetí zářijovou sobotu v 11 hodin oficiálním defilé patronů jednotlivých pivních stanů. Přesně v poledne primátor Mnichova Dieter Reiter slavnostně poklepe na první sud, a to ve stanu Schottenhamel. Od momentu, kdy bude tento sud naražen a první pivo vypito, mohou návštěvníci začít hasit svoji žízeň.

O den později, v neděli 17. září 2017 v 10 hodin, začne v centru Mnichova přehlídka tradičních bavorských krojů.

V úterý 19. září 2017 (až do 19 hodin) bude vyhlášen tzv. 1. Family day. V jeho rámci bude v zábavním parku, který je rovněž součástí areálu, platit sleva na všechny jízdy a představení.

Ve čtvrtek 21. září 2017 v 10 hodin proběhne v rámci festivalu Oktoberfest 2017 tradiční mše pro vystavovatele i návštěvníky.

V neděli 24. září 2017 v 11 hodin začne koncert dechových kapel.

V úterý 26. září 2017 (opět do 19 hodin) bude vyhlášen tzv. 2. Family day. V jeho rámci bude v zábavním parku platit sleva na všechny jízdy a představení.

A v poslední den festivalu, v úterý 3. října 2017 ve 12 hodin, nastane čas pro tradiční závěrečnou zdravici, tedy střelbu z pušek na schodech pod třicetimetrovou sochou Bavarie.

Oktoberfest 2017

Velké stany nabídnou nejen chmelový mok

Festivalový areál se bude rozprostírat na území o velikosti 34,5 hektaru, zaměstnáno bude zhruba 13 000 lidí. V místě konání pivního festivalu (mapa) najdete celkem 14 velkých stanů s více než 100 000 místy k sezení. Na Oktoberfest 2017 i do jednotlivých stanů se dostanete zdarma. To však není zárukou toho, že se posadíte. Řada štamgastů si místa k sezení rezervovala už na jaře! Zkuste ale přijít ráno, vaše šance se zvětší. Jestliže se některý stan zcela zaplní, zkrátka se do něj nedostanete. O víkendu bývají stany často uzavírány již před 11. hodinou, ve všední dny zpravidla až odpoledne.

Prezentovat se opět bude několik velkých mnichovských pivovarů, připravena jsou speciální festivalová piva s vyšším obsahem alkoholu. Pořadatelé jako vždy pamatují i na jídlo. Ani letos nebudou chybět pečená kuřata, křen, sýr Obatzda, vepřové klobásy či ryby na špejli. Milovníci sladkého jistě nepohrdnou kávou, zákusky či perníkovým srdcem.

Na festivalu Oktoberfest 2017 bude debutovat šest nových zábavních atrakcí. Drifting Coaster vám umožní divokou jízdu v kyvadlových gondolách, díky Voodoo Jumperu budete mít pocit, že zažíváte stav beztíže. XXL Racer vás zvedne do výšky 55 metrů, Jules Vernes Tower je moderní kolotoč, na němž se budete točit rychlostí 65 km/hod ve výšce 70 metrů nad zemí.

Zbývající dvě (Märchenlandexpress a 70 let starý kolotoč s koňmi, kozami a vepři) najdete na 3,5hektarovém „území“ nazvaném Oide Wiesn, na němž se nalézá rovněž historický pivní stan, muzeum Oktoberfestu, stánky s nejen tradičními pokrmy, staré kolotoče i moderní atrakce, těšit se můžete na vystoupení různých umělců včetně tanečníků a hudebníků. Otevřeno je tu denně od 10 do 22 hodin (poslední nápoje ve 21.30), vstupné činí 3 eura, každá atrakce je pouze za 1 euro.

Asi vás nepotěší informace, že ceny piva oproti loňsku stoupnou cca o 3 procenta. Litr piva vám na festivalu Oktoberfest 2017 natočí za 10,60 až 10,95 €.

Oktoberfest 2017

Po půlnoci už nejspíš budete v posteli

Kdy se bude na akci Oktoberfest 2017 čepovat pivo? První den od 12.00 do 22.30, ve všední dny od 10.00 do 22.30, v sobotu, neděli a ve svátek od 9.00 do 22.30; denní zavírací hodina je 00.30, avšak stany Käfers Wiesnschänke a Weinzelt budou mít otevřeno až do 1 hodiny do rána.

A jaká bude otevírací doba 20 malých stánků? První den od 10.00 do půlnoci, od pondělí do čtvrtka od 10.00 do 23.30, v pátek od 10.00 do půlnoci, v sobotu od 9.00 do půlnoci, v neděli od 9.00 do 23.30.

Kdy Oktoberfest 2017 končí? V úterý 3. října 2017 ve 23.30.

Co když to letos nestihnete? I to se může stát, každopádně vás možná uklidní informace, že Oktoberfest 2018 se uskuteční v termínu od 22. září do 7. října 2018.

Oktoberfest 2017 a bezpečnostní opatření

S ohledem na časté teroristické útoky v Evropě budou – stejně jako loni – i na festivalu Oktoberfest 2017 platit přísnější bezpečnostní opatření, než na která byli návštěvníci zvyklí v minulosti. Konkrétně to znamená, že do areálu nikdo nesmí přijít s batohem či velkou taškou. Povoleny budou pouze kabelky a menší tašky a vaky (s objemem do 3 litrů nebo s maximálními rozměry 20x15x10 cm).

Co nebudete nutně potřebovat, nechte raději doma! Rozhodně si s sebou neberte zbraně, nože, spreje, nářadí a podobně. Všechny tašky, kabelky a vaky budou kontrolovány pracovníky bezpečnostní agentury a budou označeny bezpečnostní kontrolní páskou. Osobní zdravotní pomůcky a léky musí rovněž projít kontrolou. Budete-li mít s sebou nadměrná zavazadla, můžete si je před vstupem do areálu za poplatek uschovat v uzamykatelných boxech rozmístěných na vícero místech.

Co ještě se na Oktoberfestu nesmí? Zakázána je jízda na inlinech a skateboardech. Kolo musí návštěvníci nechat u vchodu. Ať vás ani nenapadne močit jinde než na toaletě! Kromě slepeckých psů nesmějí do areálu žádná zvířata. Dětské kočárky jsou povoleny od neděle do pátku, vždy do 18 hodin. Co se týče jídla – žádné svačiny s sebou! Na festivalu si můžete jídlo koupit na každém rohu. Ve stanech se nesmí kouřit, porušili byste německé zákony a museli byste zaplatit pokutu. Děti do šesti let musí opustit stany nejdéle ve 20 hodin, i když je doprovázejí rodiče.

Oktoberfest 2017

Mašle mužům prozradí vše podstatné

Akce Oktoberfest 2017 bude mít opět i seznamovací kontext. Nezadaní pánové mají šanci navázat kontakt s některou z přítomných dívek a žen. Napomáhá jim v tom skutečnost, že mnoho žen má na sobě lidový kroj dirndl. Ty, které jsou nezadané, nosí mašli uvázanou vlevo. Naopak zadané dívky a ženy ji mají vpravo. Z hlediska seznamování jsou zajímavé i ženy, které nosí mašli vzadu – jedná se o vdovy. No a to nejlepší nakonec – mašle vpředu signalizuje, že před vámi stojí panna!

Co se pánů týče, mnoho jich tady nosí kožené kraťasy nebo kalhoty se šněrováním, tedy lederhosen. Naštěstí se však nejedná o podmínku účasti, tudíž do Mnichova můžete klidně dorazit v džínách a tričku.