Nejvyšší teplotní rekord padl 13. září 1922 v Azíziji v Libyi. Tehdy tu bylo naměřeno 57,8 stupně Celsia, což je dosud nejvyšší teplota na Zemi. Za trvale nejteplejší (a do roku 2005 také obydlené) místo světa byla mnoho let považována osada Dallol v severní Etiopii. Leží na okraji Danakilské prolákliny, kde se země propadá 116 metrů pod úroveň moře. Poblíž se nachází i stejnojmenná sopka Dallol. 

Osada v Etiopii byla založena v roce 1906, kdy zde italská firma Montecatini zahájila těžbu sylvínu, z něhož se získával draslík. Průměrná roční teplota se tu drží kolem 34,6 stupně Celsia, průměrná nejvyšší teplota je ještě o šest stupňů vyšší. V červnu obvykle rtuť na stupnici teploměru šplhá k hodnotám kolem 46 stupňů. Kdo sem zavítá, ocitne se v království zlatožluté barvy.

Spatříte tady také fumaroly

Zdrojem tepla v osadě Dallol (mapa) však paradoxně není Slunce, nýbrž unikátní geologické podmínky. Právě díky nim to tu vypadá jako na jiné planetě. Nejníže položené sopečné útvary na Zemi (45 metrů pod hladinou moře) jsou obklopené hydrotermálními poli s horkými prameny. Z nich se vylučují chlorid železnatý a hydroxid železitý, které na vzduchu tvrdnou a barví solné usazeniny i jezírka nazeleno. Po určitém čase neaktivní prameny oxidují a jejich barva hnědne. Tento proces se neustále opakuje a oblast získává neuvěřitelné zabarvení.

Kromě pramenů a gejzírů se tady nachází i množství zelenomodrých jezírek s jedovatou vodou a tzv. fumaroly. Jde o trhliny v zemském povrchu, z nichž unikají do ovzduší horké páry a plyny.

Dallol v Etiopii

Dallol si žádá čtyři dny

Podmínky jsou to vskutku nehostinné, není divu, že je Dallol již opuštěný a patří k nejnepřístupnějším místům světa. Cesty zde prakticky neexistují, kdo chce nějaký dopravní prostředek, musí vzít zavděk velbloudem. Přesto lokalita přitahuje množství turistů a také obchodníků se solí. Dlužno dodat, že téměř sto procent etiopské soli pochází právě odsud.

Kdo chce Dallol navštívit, musí se vydat do města Mek’ele (mapa), odkud se k přírodnímu unikátu organizují čtyřdenní výpravy. Doporučeným obdobím jsou měsíce listopad až březen, kdy tu panují relativně snesitelné teploty.

velbloudi v Etiopii