Pozornost geologů i světových médií přitahuje tajemný skalní útes nacházející se v čínské provincii Kuej-čou. A čím že vyvolává dvacet metrů dlouhý a šest metrů široký útvar v blízkosti čínské vesnice Gulu Zhai takový rozruch? Tamní obyvatelé ho nazývají Chan Dan Ya, což v překladu znamená „útes, který snáší vejce“.

A jak se zdá, pojmenovali ho vskutku přiléhavě. Z dutin kamenné stěny Chan Dan Ya se „líhnou“ hladké kulaté kameny tmavomodré barvy, které opravdu vejce velmi připomínají. Každé takové vejce „dozrává“ na skalní stěně zhruba tři desítky let, než se uvolní a spadne na zem. Věřte, že je nelze přehlédnout. Jejich velikost se pohybuje od třiceti do šedesáti centimetrů a těžké jsou až 300 kilogramů!

čínský útes Chan Dan Ya

Nosí Chan Dan Ya lidem štěstí?

Vesničané po celé generace neobvyklé kulaté kameny hlídají a sbírají. Za dlouhá léta jich nashromáždili necelou stovku. Ve svých domovech je opatrují a uctívají jako cenné relikvie. Věří totiž, že jim zajistí plodnost a narození pokračovatele rodu – syna – a že jim přinesou štěstí.

Co se týká vysvětlení podivného fenoménu jménem Chan Dan Ya, neshodli se zatím vědci na jednotné teorii. Jako nejpravděpodobnější se ale jeví výklad čínského geologa Wang Šang-jena. Podle něj vznikly hladké kameny z molekul uhličitanu vápenatého v období kambria, tedy asi před 500 miliony lety v hlubinách moře. Po čase je voda vyplavila k horám, v nichž uvízly. A protože povrch skalních masívů podléhá povětrnostním vlivům a postupně zvětrává, kameny se objevují na povrchu a vypadávají. Podobné geologické jevy byly už prý zaznamenány také ve dvou dalších lokalitách – na severu a severozápadě Číny.